Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Przed 100 laty na łamach prasy na Śląsku Cieszyńskim pisano... (6/2/17)

W dzisiejszym przeglądzie prasy sprzed stu lat nie zabraknie opowieści o ludzkich tragediach (morderstwo w Mor. Ostrawie), o szansach na stworzenie czegoś nowego (zakup hotelu w Cieszynie) lub poprawie czyjegoś losu (zaproszenie na przedstawienie, z którego dochód został przeznaczony dla najbiedniejszych).

- "Cieszyn. (Zgon.) W czwartek ub. tygodnia zmarł w Cieszynie 58-letni kupiec i właściciel kamienicy Maks. Mandl. Pogrzeb odbył się w piątek o godz. 2. po południu na izraelickim cmentarzu. Zmarły był przeszło 30 lat kupcem w Cieszynie i jego sklep był znany szeroko w okolicy." ("Nowy Czas")  

- "Częściowe przywrócenie dalekich rozmów telefonicznych. Śląska Dyrekcya poczt a telegrafów rozszerzyła dotąd dopuszczalne na Śląsku mowy telefoniczne tylko w obrębie miejsca danej centrali, przywracając używanie telefonów ze wszystkiemi dopuszczalnemi stacyaml telefonicznemi państwa. Mówić można na odległość poza lokalną rano od godziny 8 do 9, popołudniu od 2. do 3., lecz tylko w koniecznych i nader ważnych wypadkach." ("Robotnik Śląski")

- Z Mor. Ostrawy. Dnia 26. b. m. odegrała się w Mor. Ostrawie krwawa tragedya, której ofiarą padła znana artystka teatru ostrawskiego, p. B. Ziegler. Żołnierz pospolitego ruszenia, 24-letni Emil Perlmutter, pochodzący z zamożnej rodziny krakowskiej, który od dawna prześladował artystkę swą miłością, wdarł się w piątek rano do mieszkania jej i dał do niej 4 strzały z rewolweru. Następrie strzelił do siebie dwa razy.

W południe Perlmutter umarł z ran odniesionych. Stan zaś p. Ziegler, która kulami trafioną została w lewe oko, koło prawego oka, w brodę i w jedną rękę, jest bardzo poważny." ("Gwiazdka Cieszyńska")  

- "Cieszyn. (Hotel Zentralbahnhof.) Pan Jan Sattler, restaurator na głównym dworcu kolejowym w Cieszynie, zakupił od wdowy po ś. p. In. Putschku hotel >>Zentralbahnhof<< i odrestaurował go całkowicie. Otwarcie nastąpiło dnia 2. b. m." ("Nowy Czas")

"J. Sattler odrestaurował wszystkich 32 izb oraz inne ubikacye zakupionego hotelu szczególnie restauracyę i kawiarnię. Kierownictwo hotelu [...] obejmie Hans Sattler junior." ("Ślązak")

- Kącik anonsowy: "Dla biednych dzieci z Oratoryum świątecznego. Piszą nam z Oświęcimia: W niedzielę, dnia 4. lutego b. r. obchodzi Zakład ks. Bosko w Oświęcimiu uroczystość św. Franciszka Salezego, głównego patrona Zgromadzenia ks. Salezyanów.

Przy tej sposobności wychowankowie zakładu odegrają w sali zakładowej wzruszający dramat w 5 aktach na tle prześladowań pierwszych chrześcijan o. t. »Wenancyusz«. Początek o godz. 5. po południu.

Dochód z przedstawienia przeznaczony dla najbiedniejszych dzieci, pilnie uczęszczających do Oratoryum świątecznego, otwartego dla nich przy zakładzie kp. Bosko, oraz na zakupno pożytecznych książek i zabaw ku ich nauce i rozrywce."

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: