Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ochronią przed drapieżnikami

Elektryzatory wraz z elementami ogrodzeń, fladry i urządzenia do odstraszania dużych drapieżników otrzymali hodowcy z powiatu cieszyńskiego od Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach. Sprzęt ma chronić m.in. owce przed wilkami.

 - Hodowcy zwierząt, których gospodarstwa położone są na terenach, gdzie występują duże ssaki drapieżne, takie jak wilk, ryś, czy niedźwiedź brunatny, mogą liczyć na nasze wsparcie. Jest to możliwe dzięki środkom pozyskanym z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – podkreślił Przemysław Skrzypiec, Z-ca Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach i Regionalny Konserwator Przyrody.

Rok temu w Beskidzie Śląskim zauważono trzy wilcze rodziny. Drapieżniki raczej unikają człowieka, ale już zwierzęta hodowlane, a także psy mogą być dla nich smacznym kąskiem. Dlatego nie należy wypuszczać psów luzem do lasu.

Pracownicy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Katowicach przyznają, że liczba szkód spowodowanych przez drapieżniki w ostatnich latach znacznie zmalała. Spadek ten związany jest przede wszystkim z rosnącą świadomością hodowców w zakresie sposobów ochrony swoich stad.

Zabezpieczenia kupiono w ramach projektu „Ochrona dużych drapieżników: niedźwiedzia brunatnego, wilka i rysia w południowej części województwa śląskiego” realizowanego przez RDOŚ Katowice w latach 2021-2023. Całkowity koszt -225 tys. zł. Środki na jego realizację pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Celem projektu jest poprawa stanu ochrony populacji dużych drapieżników na południu Polski poprzez ograniczenie występowania sytuacji konfliktowych między zwierzętami a człowiekiem i przeciwdziałanie ewentualnym szkodom wyrządzonym przez drapieżniki.

Na Śląsku Cieszyńskim sprzęt, który ma odstraszać drapieżniki otrzymali hodowcy z Jaworza, Istebnej, Wisły, Ustronia, Goleszowa i Brennej.

W sytuacji, gdy dojdzie do ataku drapieżnika zgodnie z art. 126 Ustawy o ochronie przyrody to  Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez: wilki i rysie - w pogłowiu zwierząt gospodarskich,a także niedźwiedzie - w pasiekach, w pogłowiu zwierząt gospodarskich oraz w uprawach rolnych.

Oględzin i szacowania szkód, a także ustalania wysokości odszkodowania i jego wypłaty, dokonuje regionalny dyrektor ochrony środowiska, a na obszarze parku narodowego dyrektor tego parku.

(ach)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: