Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmarł Paweł Małysz

22 maja br. zmarł mieszkaniec Goleszowa, poeta Paweł Małysz. Miał 69 lat.

Wczoraj (22 maja 2023) w wieku 69 lat zmarł Paweł Małysz, zasłużony mieszkaniec gminy Goleszów.

- Był miłośnikiem poezji, gwary cieszyńskiej, członkiem działającego przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej Klubu Literackiego „Nadolzie”, aktywnym poetą. Jako mieszkaniec Goleszowa był kronikarzem miejscowej szkoły oraz tutejszego kościoła katolickiego. Brał czynny udział w konkursach i wydarzeniach kulturalnych organizowanych na terenie gminy i całego Śląska Cieszyńskiego. Przez wiele osób zostanie zapamiętany jako autor wierszy dożynkowych, które od kilku lat odczytywał podczas gminnego święta plonów. Jego twórczość publikowana była na łamach Kalendarza Goleszowskiego i Panoramy Goleszowskiej. Sylwetkę pana Pawła przedstawiliśmy w wywiadzie, którego jeszcze w kwietniu udzielił Panoramie Goleszowskiej. W tym roku świętowałby 20-lecie swojej działalności literackiej – pisze Sylwia Cieślar, Wójt Gminy Goleszów na swoim oficjalnym profilu na FB i dodaje: - Rodzinie i bliskim śp. Pawła Małysza pragnę złożyć najszczersze wyrazy współczucia.

Pogrzeb Zmarłego odbędzie się w czwartek, 25 maja 2023 r. o godz. 14.00 z Kościoła Katolickiego w Goleszowie na Cmentarz Przykościelny.

Śp. Paweł Małysz urodził się w 1954 roku w Goleszowie i z nim był związany. Był absolwentem  Technikum Mechanicznego w Ustroniu. W latach 1969 - 1986 pracował w Fabryce Sprzętu Elektrogrzejnego "Termika" w Cieszynie. Jednocześnie był nauczycielem praktycznej nauki zawodu. Od  1986 roku pracował  na kopalni "Morcinek" jako ratownik górniczy. Po likwidacji "Morcinka" podjął pracę na kopalni "Borynia" i pracował jako mechanik sprzętu ratowniczego. W roku 2004 przeszedł na emeryturę górniczą. W tym czasie zaczął pisać wiersze. Najchętniej wiersze dedykował  wybitnym sportowcom z regionu. Od 2007 roku był członkiem KL "Nadolzie" w Cieszynie, gdzie przez 10 lat pełnił funkcję skarbnika. Był współredaktorem „Albumu z okazji 100 lecia Kościoła Katolickiego w Goleszowie”.

 

Red.

 

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: