O wegetarianizmie w Macierzy
Podkreślał też etyczność tej diety, na potwierdzenie prezentując film o przemysłowej hodowli zwierząt mięsnych. Omówił proste zasady prawidłowej diety wegetariańskiej, korzyści zdrowotne z nią związane, ekonomiczne aspekty wegetarianizmu. Wyliczył złe nawyki żywieniowe i podpowiadał, jak je zmienić, a także produkty wegetariańskie zastępujące mięsne.
Nie sposób wszystkiego, co prelegent mówił przez całe spotkanie, streścić w krótkim artykule. Wyłapaliśmy jednak dla naszych czytelników kilka ciekawostek związanych z dietą wegetariańska, które omawiał, a które zastosować mogą wszyscy, nie koniecznie wegetarianie. Miedzy innymi omówił zasady prawidłowego łączenia pokarmów według Tombaka. A są to:
chleb i ziemniaki z zielonymi warzywami,
zielone warzywa ze wszystkimi białkami,
orzechy, zielone warzywa i kwaśne owoce,
rośliny zbożowe i zielone warzywa,
rośliny strączkowe i zielone warzywa,
owoce niekwaśne z kwaśnym mlekiem i jogurtem,
kwaśne owoce z orzechami, kwaśnym mlekiem i innymi kwaśnymi owocami.
Prelegent wyliczył także złe połączenia produktów. O ile fakt, że do złego połączenia należy zestaw mięsa łączonego z pieczywem, kaszami, ziemniakami, cukrem czy miodem, czy też chleb z białkami, cukrami, owocami, to dla większości słuchaczy zdumiewające okazało się, że złym połączeniem są rośliny zbożowe ze wszystkimi białkami, słodyczami i mlekiem. A więc popularne i uznawane powszechnie za samo zdrowie płatki śniadaniowe z mlekiem według tej zasady jawią się jako niezdrowe… Słuchacze dowiedzieli się, iż cały problem polega na tym, że nasz organizm potrzebuje różną ilość czasu na strawienie produktów różnego rodzaju, a więc łączenie produktów o różnej długości trawienia nie wychodzi nam na dobre.
Podczas prelekcji można było także dowiedzieć się jakie produkty zawierają które z cennych i potrzebnych składników. Przy okazji obalono sporo mitów. Na przykład żelazo znajduje się w: roślinach strączkowych, takich jak soja czy soczewica, orzechach, sezamie, pestkach dyni i słonecznika, kaszach oraz zbożach, natomiast zielone rośliny liściaste znalazły się na przedostatnim miejscu tej listy, czyli wcale, wbrew powszechnym opiniom, nie zawierają zbyt dużo żelaza.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.