Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O odwadze z Rafałem Matyją

W środę (18.12.2019) w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie odbyło się spotkanie z cyklu „O Odwadze”. Tym razem zaproszonym gościem był Rafał Matyja, który starał się odpowiedzieć na pytania związane z samorządem lokalnym i potencjalnym zagrożeniem niezależności polski lokalnej.

Rafał Matyja to historyk, politolog i doktor habilitowany nauk społecznych. Zawodowo wykładowca akademicki, analityk polityki i publicysta. Podczas spotkania skupiono się głównie na problemach samorządów. Jak stwierdzają samorządowcy wg nich idą ciężkie czasy. Zmiany w systemie podatkowym, podwyżki cen energii i usług, czy też wzrost płacy minimalnej, może mieć negatywny wpływ na gminne budżety. Zdaniem ekspertów ucierpią szczególnie gminy małe, a omawiane zmiany mogą być krokiem w kierunku centralizacji państwa i umniejszenia roli samorządów. Rozmowę prowadziła Kaja Puto – dziennikarka i redaktorka, związana z Krytyką Polityczną i Stowarzyszeniem Reporterów Rekolektyw i Stowarzyszeniem n-ost – The Network for Reporting on Eastern Europe.

Podczas rozmowy sporo czasu poświęcono pewnym zależnościom społecznym oraz politycznym oraz różnicom, dotyczącym wyborów władzy lokalnej i centralnej. Jak podkreślał Matyja, bardzo często polityka lokalna jest oddzielana od polityki ogólnopolskiej, w związku z czym w miejscowościach, gdzie dana partia ma większość w wyborach parlamentarnych, zdarza się, że kandydat tej partii na burmistrza, czy prezydenta miasta nie zostaje wybrany.

Nie zabrakło również nawiązania do tytułowego terminu, czyli odwagi. Gość został zapytany o to, czym w rzeczywistości jest odwaga z punktu widzenia polityki oraz władzy samorządowej – W obliczu tak dużego zepsucia obyczajów politycznych aktem odwagi jest uczestnictwo w życiu politycznym nawet na poziomie lokalnym. To z resztą sprawia, że trochę jest za dużo ludzi skłonnych do brawury, to znaczy takich, którym nie pojawiają się w głowie bariery, typu przemyślenia „czy mam się w to zaangażować, czy nie”, więc występuje problem tego typu, że ci, którzy moim zdaniem powinni w polityce uczestniczyć, często się boją, chociaż często rozumiem te powody – wyjaśniał Rafał Matyja.

Poniżej pełne nagranie spotkania.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: