Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Terapia w grocie solnej w Cieszynie

W zeszłym tygodniu w Cieszynie miało miejsce oficjalne otwarcie groty solnej. Nie jest to jednak, póki co, grota ogólnodostępna. Będzie wykorzystywana w ramach pracy terapeutycznej z dziećmi w przedszkolu Słoneczna Kraina.

 W zeszłym roku miało miejsce otwarcie Przedszkola Terapeutycznego Słoneczna Kraina w Cieszynie pod patronatem Uniwersytetu Śląskiego. Postawiono na bezpieczne i neutralne pomieszczenia wyposażone w pomoce ułatwiające codzienną pracę oraz odpowiednią kadrę. Jak dowiedział się nasz portal pomysłów na wparcie działań terapeutycznych było wiele, ale od samego początku przewijał się ten, by otworzyć grotę solną w przedszkolu. Po roku udało się plan zrealizować. W zeszłym tygodniu miało miejsce uroczyste otwarcie takiego pomieszczenia.

To miejsce zabawy, relaksu, wyciszenia - podkreśla Krystian Kroczek Prezes “Słonecznej Krainy”. Grotę szczelnie wypełnia polska sól kłodawska. Sól różnej faktury jest na ścianach i podłodze. Wnętrze dyskretnie rozświetlają lampy. Nie brakuje również drewnianych wykończeń. Dzieci w tym miejscu będą mogły korzystać również z inhalacji. W tym przypadku wykorzystano solankę dębowiecką. Na ścianach i podłodze mamy ponad 5 ton soli. Pomieszczenie jest specjalnie wzmocnione, aby było bezpieczne - przyznał w rozmowie z OX.PL Kroczek.

Grota solna ma pełnić funkcję pomieszczenia gdzie może odbywać się codzienna terapia Miejsca, w którym dziecko jest w odpowiedni sposób stymulowane. Tutaj wszystkie zmysły są pobudzone. Dochodzą również te dodatkowe elementy pozytywne, jak inhalacja solanką - dodał Kroczek. Grota choć głównie przeznaczona dla dzieci, docelowo ma również być udostępniona mieszkańcom w drugiej połowie 2020 roku.

Dzień otwarcia groty (13.12) był również dniem bezpłatnych diagnoz w ramach akcji „Mikołajkowy Bucik”. Taką akcję zorganizowano w przedszkolu po raz drugi. Celem akcji było zwrócenie uwagi na profilaktykę zaburzeń rozwojowych u dzieci w wieku od 0 do 6 roku życia. Poprzez zapewnienie bezpłatnych konsultacji z różnymi specjalistami jesteśmy w stanie bardzo szybko wykryć nieprawidłowości w rozwoju dziecka. Dlatego nasi fizjoterapeuci, psycholodzy, logopedzi oraz specjaliści z zaprzyjaźnionych instytucji co roku przeprowadzają badania i udzielają informacji, gdzie i jak można uzyskać bezpłatną pomoc. Chcemy, aby idea wczesnego wspomagania rozwoju była coraz bardziej powszechna - przyznała Sylwia Wrona Dyrektor Przedszkola Terapeutycznego "Słoneczna Kraina" w Cieszynie.

Jesteśmy zadowoleni, że z roku na roku przybywa chętnych rodziców do uzyskania rzetelnych informacji na temat rozwoju własnego dziecka. Jest to wynikiem również rozpoczętej współpracy ze środowiskiem medycznym: lekarzy pediatrów i położnych. W rozwoju psychoruchowym rodzice najwcześniej i najszybciej zauważają pewne nieprawidłowości. Dlatego wizyty u fizjoterapeutów cieszą się największą popularnością i zapełniają się w pierwszej kolejności - dodała Wrona.

W ofercie „bucikowej” znalazły się również badania słuchu i wzroku, które przeprowadzono przy wsparciu specjalistów z zaprzyjaźnionych instytucji. Nie zabrakło także wydarzeń towarzyszących - zajęć z sensoplastyki, zabaw ruchowych, fotobudki oraz wizyty Mikołaja. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: