Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

O Gruzji na UTW

W poniedziałek (14.01.2019) na terenie Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji, działającego przy Spółdzielni Mieszkaniowej „Cieszynianka” odbyło się kolejne spotkanie Sekcji Miłośników Podróży cieszyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Tym razem Teresa Wałga i Andrzej Słota opowiedzieli o Gruzji i Górach Kaukazu.

Teresa Wałga to nie tylko aktywny słuchacz cieszyńskiego UTW, ale również przewodnicząca rady programowej. Tym razem jednak sama stanęła przy mikrofonie, aby wraz z Andrzejem Słotą przybliżyć słuchaczom obraz współczesnej Gruzji i przedstawić zdjęcia z podróży.

- Centrum Tbilisi to Plac Wolności a na Placu Wolności znajduje się pomnik świętego Jerzego. Piękny, pozłacany, błyszczący w słońcu pomnik. Święty Jerzy to patron Gruzji (…) w okolicy na Wzgórzu Sololaki znajduje się Posąg Matki Gruzji, wykonany z aluminiowych blach, górujący nad wzgórzem i nad całym Tbilisi. Matka Gruzja w jednej ręce trzyma miecz na wrogów, a w drugiej czarę z winem, która jest dla przyjaciół – wyjaśniali prowadzący.

W trakcie wydarzenia można było dowiedzieć się, co najlepiej zwiedzić, wybierając się do Gruzji, a także poznać liczne ciekawostki, dotyczące obyczajów, tradycji i sytuacji politycznej w kraju. Nazwa „Gruzja” pochodzi od Persów, z kolei sami Persowie nazywają siebie od starogreckich słów oznaczających ziemię i rolników. Jak sami wskazują, na ich terenie panuje ziemia, a nad tym wszystkim święty Jerzy.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: