Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowe projekty cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego

Cieszyński oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego nie próżnuje. W związku z rozpoczęciem nowego roku szkolnego historycy polecają dwa nowe projekty. To Historia Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego online oraz publikacja „Cieszyńskie drogi do Niepodległej”.

Projekty, przygotowane przez historyków z Cieszyna nie tylko są ratką dla pasjonatów lokalnej przeszłości, ale również dla nauczycieli historii i edukacji regionalnej, którzy mogą wykorzystać materiały podczas lekcji.

Pierwszy projekt jest dostępny na stronie internetowej stowarzyszenia (www.pth.cieszyn.pl) w zakładce „Projekty” - udostępniona została bibliografia Historia Cieszyna i Śląska Cieszyńskiego online. Jest to zbiór opisów bibliograficznych 800 rzetelnych i wiarygodnych publikacji na temat dziejów miasta i regionu, podzielonych wg klucza chronologiczno-przedmiotowego na 31 działów. Kryterium doboru tekstów była – prócz ich wartości merytorycznej – także dostępność. Co warte podkreślenia, niemalże połowa pozycji posiada odnośniki do pełnotekstowych wersji cyfrowych dostępnych w internecie (w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej, portalu Academia.edu i in.), więc można zapoznać się z nimi z dowolnego komputera bądź urządzenia mobilnego z dostępem do sieci. Wszystkie niedostępne wirtualnie są do wglądu na miejscu w Cieszynie, chociażby w Książnicy Cieszyńskiej – wyjaśnia Wojciech Święs z cieszyńskiego oddziału PTH.

Większość zgromadzonych i udostępnionych zbiorów stanowią publikacje polskojęzyczne. Autorami bibliografii są: Michael Morys-Twarowski oraz Wojciech Święs. Zbiór jest dostępny dla każdego.

Drugi z projektów, o którym opowiada cieszyński oddział PTH to publikacja „Cieszyńskie drogi do Niepodległej”. To niespełna 50-stronicowa książka, pokazująca wydarzenia od Wiosny Ludów do podziału regionu w 1920 roku. Punlikacja jest dostępna nieodpłatnie w kasie Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz punktach informacji turystycznej pod ratuszem i na Wzgórzu Zamkowym - Do dystrybucji w taki sposób trafiła jednak mniejsza część nakładu. Prócz tego, broszura zawita do bibliotek szkół w regionie (także na Zaolziu). W wersji cyfrowej można ją pobrać ze strony internetowej Towarzystwa (także zakładka „Projekty” oraz panel boczny). Pewną ciekawostkę może stanowić fakt, że wersja cyfrowa zawiera koloryzowane fotografie (tradycyjna wersja papierowa jest czarno-biała). W związku z tym zainteresowani mogą zobaczyć w kolorze Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego, miejscowych podhalańczyków czy czołowych polskich działaczy narodowych – informuje Święs.

Autorami tekstów w publikacji są Wojciech Grajewski, Stefan Król i Michael Morys-Twarowski.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: