Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nowa jednostka z powiatu w KSRG?

Od 1995 roku w Polsce funkcjonuje Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy (KSRG). Celem jego stworzenia była budowa spójnego systemu ratowniczo-gaśniczego, skupiającego podczas wspólnych działań różne, powiązane z sobą podmioty ratownicze. Do KSRG mogą należeć również jednostki OSP, wiąże się to jednak z dodatkowymi kryteriami, które muszą spełnić. Dlatego dobrą wiadomością jest fakt, że 17 lutego 2020 roku w powiecie cieszyńskim pojawiła się kolejna jednostka, starająca się o włączenie do KSRG. Chodzi o OSP Brenna Centrum.

- W dniu 17 lutego 2020 r. w Sali Sesyjnej Urzędu Gminy Brenna zawarto porozumienie pomiędzy Wójtem Gminy Brenna Panem Jerzym Pilchem, Prezesem Zarządu OSP w Brennej Centrum dh Józefem Ferfeckim oraz Komendantem Powiatowym Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie bryg. Damianem Legierskim w sprawie włączenia jednostki OSP w Brennej Centrum do krajowego systemu ratowniczo- gaśniczego – informuje st. kpt. Michał Pokrzywa, Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP.

Co zmienia się w przypadku OSP, dołączającego do KSRG? Przede wszystkim wymagania. Strażacy dalej będą działać normalnie, wyjeżdżając, gdy tylko usłyszą alarm i niosąc pomoc. Będą musieli jednak przestrzegać określonych zapisów porozumienia. Zaliczają się do nich: sposób utrzymania gotowości jednostki do działań gaśniczych, wymaganą liczbę i poziom wyszkolenia ratowników w jednostce, zadania przewidziane dla jednostki w ramach systemu, czy deklarowaną gotowość operacyjną, w tym siły i środki, przewidziane do wykorzystania w systemie. Dołączenie do KSRG to deklaracja zaangażowania w działania, zawsze, kiedy wymaga tego sytuacja i duża odpowiedzialność.

Jak wyjaśniają strażacy, zawarte porozumienie jest efektem wniosków wynikających z Analizy Zabezpieczenia Operacyjnego Powiatu Cieszyńskiego, wskazujących na potrzebę rozwoju sieci podmiotów krajowego systemu ratowniczo – gaśniczego, w szczególności na terenie Gminy Brenna. Głównym celem podjętych działań jest zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa mieszkańcom i turystom przebywającym na terenie Gminy Brenna oraz powiatu cieszyńskiego, w szczególności w zakresie zapewnienia jak najkrótszego czasu udzielenia pomocy w przypadku wystąpienia pożarów, klęsk żywiołowych i innych miejscowych zagrożeń. Kolejnym etapem będzie przedstawienie przez Komendanta Powiatowego PSP w Cieszynie wniosku o włącznie OSP w Brennej Centrum do KSRG ze stosownym uzasadnieniem Śląskiemu Komendantowi Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej. Zostanie on poddany merytorycznej ocenie, a w przypadku jej pozytywnego wyniku Śląski Komendant Wojewódzki PSP wystąpi z wnioskiem do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, który podejmuje ostateczną decyzję o włączeniu jednostki do KSRG.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-21 13:07:18
Halos: No i fajnie! Brawo OSP Brenna - Centrum! :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: