Noc Muzeów w Skoczowie
-Rozpoczęliśmy Noc Muzeów performance’m Artura Janasika- doktoranta Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Oprócz performance’ów zajmuje się on również SMALTem, który jest techniką emalii na blasze. Specjalnie z okazji Nocy Muzeów została otwarta wystawa doktorantów UŚ przedstawiające owe smalty- powiedziała portalowi OX.pl Rozalia Wawronowicz, kierownik Muzeum im. Gustawa Morcinka
Jak co roku strażacy przygotowali wiele atrakcji zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Na terenie wokół straży można było zobaczyć ekspozycję wozów strażackich oraz sprzętu gaśniczego. -Tegoroczny plan Nocy Muzeów w Skoczowie jest bardzo bogaty. W organizację zaangażowało się wiele ludzi. Przeważnie pełnię funkcję kustosza w ratuszu, który pochodzi z XVIII wieku i posiada piękne wnętrza. W tym roku dla zwiedzających otwarta jest sala sesyjna, gabinet burmistrza, którego układ zachowany jest od wielu lat oraz wieża zegarowa. W Kościele Piotra i Pawła znajdują się przepiękne polichromie, które warto zobaczyć. W tym roku chciałbym zobaczyć wieżę kościelną w Kościele Świętej Trójcy- powiedział Burmistrz Mirosław Sitko
Z ratusza zwiedzający mogli udać się do Muzeum Jana Sarkandra, w którym znajduje się wiele ciekawych eksponatów. Idąc dalej ulicą Sarkandra uczestnicy Nocy Muzeów mogli dotrzeć do MCK „Integrator”. - Miejskie Centrum Kultury w tym roku przygotowało 2 atrakcje: układanie puzzli przedstawiające mural, który znajduje się na Małym Rynku oraz możliwość zrobienia sobie zdjęcia w odtworzonym gabinecie brygadiera Franciszka Ksawerego Latinika. Zdjęcia będzie można odebrać na Dniach Skoczowa - powiedziała Julia Raszka Dyrektor „Integratora”
Jedną z ciekawszych atrakcji była możliwość oglądania widoków miasta z wieży Kościoła Ewangelickiego. Można było również obejrzeć 2 wystawy: „Ewangelicy w Niepodległej” oraz „Reformatorzy”. Jak co roku do swoich wnętrz zaprosiła również skoczowska „Jedynka”. -Szkoła pochodzi z 1903 roku, jak na tamte czasy była ona bardzo nowoczesna. W SP1 odkryliśmy plany instalacji sanitarnej. Najstarsze plany pochodzą z 1901 roku. Po raz pierwszy były one wyłożone w całości, a razem z nimi zdjęcia grona pedagogicznego oraz stare dzienniki klasowe- powiedział Wojciech Grzebielec Zastępca Dyrektora „Jedynki”.
Skoczowska Noc Muzeów była okazją do innego niż zwykle zapoznania się z historią miasta. Chętnych do zwiedzania nie brakowało.
(A. Tyrna)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.