Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Niższa pensja burmistrza w Skoczowie

Wysokość wypłat włodarzy od zawsze wzbudza emocje. I tym razem było podobnie – na ostatniej Sesji Rady Miasta Skoczowa (22.04.2024) dyskutowano o wynagrodzeniu nowego Burmistrza Skoczowa, Rajmunda Dedio.

Przypomnijmy, pod koniec 2021 roku rząd uchwalił zmiany w ustawie o wynagrodzeniach osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Wtedy też radni z powiatu przegłosowali podwyżki dla burmistrzów. Pisaliśmy: Ile oni zarabiają?  W zgodzie z tą ustawą, radni podnieśli w 2021 roku wynagrodzenie Burmistrza Skoczowa Mirosława Sitka na 18 117 zł [pisaliśmy: Skoczów z budżetem na przyszły rok]. We wrześniu 2023 roku, Sitko dostał kolejną podwyżkę, jego wynagrodzenie miesięczne wzrosło do (łącznie z dodatkami) do 20.130 zł. [Pisaliśmy: Podwyżka dla Burmistrza Skoczowa].

Nowa Rada Miejska Skoczowa postanowiła jednak obniżyć pensję nowemu włodarzowi Skoczowa na jego prośbę. Maksymalne wynagrodzenie, jakie mógłby uzyskać wynosiłoby 20.130 zł. Jednak zarówno Burmistrz Rajmund Dedio, jak Komisja Budżetu zgodzili się na obniżenie pensji, Burmistrz zgłosił taką prośbę jako realizację jednej z obietnic wyborczych.

Nie wszyscy jednak zgadzali się z taką decyzją.

- To jest błąd, że burmistrz bierze 90%. Jak popatrzeć na okoliczne gminy i miasta – wszyscy mają 100%. Ja się kiedyś nabrałem na to i nie chodzi mi o takie czy inne nazwisko, ale chodzi mi o to, że Skoczów sroce spod ogona nie wypadł. Pan Burmistrz może na chwalebny cel przeznaczyć tą różnicę, ale wydaje mi się, że powinien być w tym samym poziomie, które mają Cieszyn, Ustroń, Wisła, Strumień, bo wydaje mi się, że tam jest 100% - mówił Mirosław Sitko, proponując, żeby wynagrodzenie było w pełnej kwocie.

Taki też wniosek złożył Sitko, jednak radni ostatecznie w większości nie przychylili się do niego i przegłosowano następujące wynagrodzenie dla Burmistrza Skoczowa, Rajmunda Dedio:

1) wynagrodzenie zasadnicze w wysokości odpowiadającej kwocie 90 % maksymalnej kwoty wynagrodzenia zasadniczego, określonej w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 37 ust. I ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2022 r. poz. 530), właściwej dla burmistrza w gminie powyżej 15.000 mieszkańców i do 100.000 mieszkańców,  90% z kwoty maksymalnej (czyli z 10 430 zł ) to 9387 zł

2)           dodatek funkcyjny w wysokości 3450 zł,

3)           dodatek specjalny w wysokości 30 % łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego ( 3851.1)

4)           dodatek za wieloletnią pracę w wysokości 20 % wynagrodzenia zasadniczego. (1877.4 zł)

 

Co daje razem: 18.565 zł i 50 groszy, czyli 1564 zł i 50 groszy mniej niż zarabiał poprzedni burmistrz pod koniec swojej kadencji.

 

Zapis wideo sesji można obejrzeć TUTAJ 

 

Natasza Gorzołka

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-05-29 08:46:32
RAMZES: Sitko by mógł to by co miesiąc sobie podwyższał wynagrodzenie. Czas na zmiany. A latarnie uliczne w nocy kazał gasić że nie ma pieniędzy.
2024-05-29 09:46:07
tomi71: Dlaczego nie odmienia się w Skoczowie nazwisk? Przecież są oczywiste formy jak np. Tomaszowi Michalakowi, a nie Tomaszowi Michalak. Są nazwiska odmienne i są nieodmienne. Stosowanie bezokoliczników wydaje się tu bardzo nienaturalne.
2024-05-29 11:37:38
aP: Przyjrzyjmy się bliżej "szlachetnemu gestowi" pięknego jak malowanie burmistrza Dedia. Otóż pan Raymundo przed wyborami udzielił wywiadu, w którym mówił - tak w skrócie - że nie chce zostać burmistrzem dla pieniędzy. I rzeczywiście! Chłop po prostu ustalił sobie takie wynagrodzenie, że będzie zarabiał niemal dokładnie tyle, co wcześniej na etacie. Wspaniały gest, wspaniałe zachowanie, prawie nikt się nie połapał w tej mało subtelnej intrydze. *** Pensja burmistrza na ustalonym poziomie ma załatwić pięknemu jak malowanie burmistrzowi Dediowi dwie rzeczy. Po pierwsze, na starcie pokazuje, że jest lepszy niż poprzednik, bo "Sitko sobie podniósł, a Dedio sobie odjął", co oczywiście jest zakłamywaniem rzeczywistości. Dedio niczego sobie nie odjął, pensję po prostu ustalono od nowa. Po drugie, pan Raymundo policzył wszystko tak, żeby nie stracić względem dotychczasowych zarobków. Nic w tym oczywiście złego, ale bohaterstwa również nie ma. *** Cudaczna była ta awantura o pensję burmistrza i padające z sali argumenty. Sitko oczywiście nagadał bzdur - ani w Wiśle, ani w Strumieniu burmistrz nie zarabia 100%, tylko w Cieszynie tak ustalono. Byłemu burmistrzowi jak zwykle coś się "wydaje", a jeśli nie zgadza się to z faktami - tym gorzej dla faktów. Sitko mógłby już skończyć się usprawiedliwiać. Podniósł sobie pensję, to podniósł i tyle. Pokrętne tłumaczenia niech zostawi dla siebie, bo i tak nie mówi prawdy o przyczynach tej decyzji. *** A jakie były przyczyny? Kto rozwiąże rebus, ten się dowie: Burmistrz X zaproponował przedliczącemu rady Y, aby podnieść jego pensję, tak w ramach podziękowania za wieloletnią służbę, bo nie będzie ubiegał się o kolejna kadencję. Przewodniczący rady Y namówił na to radnych, bo w decyzji burmistrza X dostrzegł szansę dla siebie. Później jednak burmistrz X zmienił zdanie, a przewodniczący rady Y zaczął krytykować podwyżkę. Kim jest burmistrz X i przewodniczący rady Y.
2024-05-29 12:16:54
Ruben: Tomi71 To taka powszechna choroba na nie odmienianie nazwisk! Szczególnie to irytuje na wypominkach w kościele...
2024-05-29 13:23:16
Bugs: Ta lepsza zmiana już doszła czy jeszcze idzie, a może czeka w kolejce na darmową pizze?
2024-05-29 15:57:00
Ruben: Pan Sitko lepiej żeby na ten temat się nie wypowiadał. Ostatnio często patriotyzm idzie w parze z chciwością.
2024-05-29 16:03:08
ktoś: Przy takiej kwocie ta obniżka nie ma żadnego znaczenia.
2024-05-29 17:26:52
aP: @Ktoś: To prawda, przy tych kwotach obniżka jest bez znaczenia, natomiast koniec końców argumentacja obecnego burmistrza ma jeszcze jakiś sens, a byłego - jest wręcz szokująca. Przecież ten człowiek nawet, gdy nie dostawał 100% możliwego uposażenia, to i tak brał więcej niż 90%, które teraz otrzymał Dedio. To wszystko jest do sprawdzenia i trwa mniej niż 3 sekundy. Nie trzeba nawet nikomu patrzeć pod ogon. *** @Bugs: Chyba idzie i może kiedyś nawet dojdzie, przynajmniej w jakiejś części. Oczywiście Dedio nie zrealizuje nawet 30% z tego (żadna ujma, tak to działa), najwięcej na pewno spie**oli Paplala, ale od jakiegoś czasu dzieją się różne zakulisowe rzeczy, które pozwalają być umiarkowanie dobrej myśli.
2024-05-30 07:53:34
Donek: Ramzes tyś jest głupszy niż ustawa przewiduje. To nie Sitko przyznaje wynagrodzenie tylko rada miasta, a wynagrodzenie obecnego burmistrza jest prawie takie same jak byłego burmistrza, i nikt w Skoczowie nie robi larma na cały powiat jak to było z byłym burmistrzem. Ja tu nie widzę żadnej zmiany. Kwota 1564,50 to obniżka jaką kot zapłakał na otarcie łez. W Skoczowie to ludzie nie myślący głosują do rady miasta i powiatu na ludzi bez fachowości i z przypadku swoich kolesi po linii partyjności a potem to wygląda jak wygląda przykład powiatu babci Żagan która szasta naszymi pieniędzmi bo musi mieć 5 członków zarządu żeby utrzymać swoją koalicję którzy przejedzą 1,5 mln złotych pieniędzy z naszych podatków, a tymi członkami są miedzy innymi ludzie którzy błyszczą nie sprawdzeni w samorządach i jakoś w Skoczowie nikomu to nie przeszkadza że wybrana przez skoczowski elektorat dzisiejszy starosta musi mieć 5 członków zarządu dla przejedzenia tyle pieniędzy, ale podwyższa byłego burmistrza była dla Was solą w oku. Skoczów to niemyślący zawistni ludzie tam gdzie nie trzeba.
2024-05-31 23:21:35
perpetua: @Ruben - raczej patriotyzm jest zasłoną dymną dla chciwców
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: