Niebezpieczne żniwo „dopalaczy”
Charakterystycznym elementem dopalaczy oprócz wymyślnych nazw, które zachęcać mają do zakupu i konsumpcji jest brak opisu składu zawartości na opakowaniu. Dlatego to może być pierwszym alarmującym elementem, który wskazuje na nielegalną sprzedaż. „Dopalacze” z reguły zawierają nieznane mieszaniny, których składnikami mogą być jedna lub więcej substancji psychoaktywnych, a także zdarzają się przypadkowe zanieczyszczenia.
Jeżeli biorąc „dopalacze” osoba pije alkohol, wspomaga się innymi substancjami psychoaktywnymi albo lekami stwarza to dodatkowe zagrożenie negatywnymi skutkami, utrudnia także rozpoznanie oraz właściwe leczenie w szpitalach i ośrodkach toksykologicznych. „Dopalacze” przez swoją różnorodność stały się problemem nie do rozwiązania.
Pod koniec czerwca do sieci trafiły nagrania ze Skoczowa (woj. śląskie) pokazujące przerażające zachowanie kobiety będącej najprawdopodobniej pod wpływem narkotyków. Kobieta wiła się w spazmach, demolowała sklep, nie reagowała na żadne próby pomocy.
- 28 czerwca br. Około godziny 14.20 miała miejsce interwencja patrolu policji na Górnym Borze w Skoczowie. patrol został skierowany na interwencję związaną z dziwnym zachowaniem młodej kobiety, która najprawdopodobniej mogła być pod wpływem środków odurzających bądź też posiadać zaburzenia psychiczne. Policjanci, którzy podjęli interwencję, z uwagi na zachowanie 28-latki ( niekontrolowane ruchy, które zagrażały jej samej, zachowanie odbiegające od normy) zmuszeni byli użyć siły i przytrzymać ją do momentu przekazania pod opiekę służb medycznych. 28-latka w związku z swoim zachowaniem i brakiem logicznego kontaktu pozostała pod opieką medyczną – przekazał podkom. Krzysztof Pawlik - Oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.
Druga interwencja miała miejsce w jednej z przychodni w Skoczowie. - Interwencja miała miejsce 10 lipca około godziny 10.00. Patrol został wezwany do awanturujących się osób. Na miejscu mundurowi ustalili, że 42-letni mężczyzna miał grozić użyciem noża swojej partnerce po tym jak się pokłócili, a ona go uderzyła w twarz. Mężczyzna został zatrzymany. Jak ustalili mundurowi nie był on w stosunku do pozostałych osób agresywny. Usłyszał prokuratorskie zarzuty związane z groźbami karalnymi i został objęty policyjnym dozorem – informuje podkom. Krzysztof Pawlik.
- Interwencje wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, czy też takimi wobec których zachodzi podejrzenie, że mogą być pod wpływem środków odurzających czy substancji psychoaktywnych, podejmowane są nie tylko w Skoczowie, ale co oczywiste, na terenie całego powiatu. Osoba taka, jeżeli istniej podejrzenie, że jest pod wpływem środków zabronionych, a nie posiada ich ze sobą, przekazywana jest pod opiekę medyczną – podsumował podkom. Krzysztof Pawlik.
Jak dowiedzieliśmy się w Skoczowskim Stowarzyszeniu Abstynentów Klub „JONASZ” coraz częściej zgłaszają się rodzice lub bliscy osób, które po prostu nie radzą sobie z uzależnieniem i szukają pomocy w walce z tą śmiertelną chorobą. Jeżeli jest to osoba pełnoletnia to proponowana jest Poradnia Leczenia Uzależnień w Skoczowie przy ul. Katowickiej, Poradnia w Cieszynie przy ul. Menniczej, spotkanie z psychoterapeutką w Klubie „Jonasz” w Skoczowie ul. Rynek 19 (w każdy wtorek), Ustrońskie Stowarzyszenie Trzeźwości- Klub Abstynenta "Rodzina" ul. Rynek 4, Stowarzyszenie „Być Razem” w Cieszynie ul. Księdza Antoniego Janusza. Jeżeli chodzi natomiast o osoby niepełnoletnie to pomoc można uzyskać w tych samych miejscach jednak tutaj niepełnoletni musi zgłosić się z rodzicem lub opiekunem prawnym.
Jeżeli zauważysz, że Twoje dziecko, krewny lub osoba z Twojego otoczenia: nosi przy sobie przedmioty, które mogłyby służyć do zażycia dopalaczy, zachowuje się dziwnie, nienaturalnie, np.: ma stany nietrzeźwości, problemy ze snem, mową, czy chodem, wahania nastrojów, ma gorsze wyniki w nauce, diametralnie zmieniło swoją grupę znajomych, formę aktywności, zmieniło swój wygląd, ma widoczne zmiany na skórze (wkłucia, zadrapania, ślady po oparzeniach, nie czekaj na dalszy rozwój tylko natychmiast reaguj aby nie skończyło się to ciężkimi powikłaniami lub śmiercią.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.