Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie żyje dr Janusz Karbowniczek

8 maja, w wieku 89 lat, zmarł Janusz Karbowniczek - były wieloletni ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Szpitalu Śląskim.

Jak czytamy w notce biograficznej, którą opublikowała Fundacja Zdrowia Śląska Cieszyńskiego, Janusz Karbowniczek został wybrany na stanowisko ordynatora cieszyńskiej ginekologii i położnictwa 1 kwietnia 1977 roku. Wcześniej, od 1972 roku, pełnił funkcję dyrektora Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Cieszynie. - Podczas swojej ordynatury stawiał przede wszystkim na rozwój oddziału. Dzięki jego staraniom wprowadzono pełny zakres operacji ginekologicznych. Od 1990 r. zainicjowano porody rodzinne oraz wprowadzono system rooming in, gdzie matka może przebywać z dzieckiem na sali przez całą dobę. Był mocno zaangażowany w tworzenie szkoły rodzenia, która rozpoczęła swą działalność w 1995 r. W tym samym roku oddział uzyskał certyfikat Szpitala Przyjaznego Dziecku. W 1997 r. wprowadził możliwość rodzenia w wodzie - podkreśla zarząd fundacji. 

Za swoją wieloletnią pracę został niejednokrotnie wyróżniony. Otrzymał, między innymi, Srebrny Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, czy Honorową Odznakę Polskiego Czerwonego Krzyża. Pomimo przejścia na emeryturę w 2003 roku, do końca życia pozostawał aktywnym lekarzem. 

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: