Trzeci etap łagodzenia obostrzeń - poznajcie szczegóły
Obostrzenia są stopniowo znoszone od drugiej połowy kwietnia 2020 roku, działania przebiegają etapami - Przed nami trzeci, przedostatni etap znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem. Od poniedziałku 18 maja będziemy mogli skorzystać z usług fryzjera i kosmetyczki, a także pójść do restauracji i kawiarni. Do tych miejsc dotrzemy szybciej, ponieważ podwyższamy limit pasażerów w transporcie publicznym. Oprócz tego od 25 maja umożliwimy bezpośrednie konsultacje z nauczycielami maturzystom i uczniom ósmych klas oraz opiekę nad uczniami klas 1-3 w szkołach podstawowych. Powoli wracamy do normalnego życia. Jednak nie będzie ono takie jak przed pandemią. Dlatego dbajmy o siebie i bądźmy ostrożni – poinformowali przedstawiciele rządu, podczas środowej (13.05.2020) konferencji prasowej.
Jak będzie wyglądała nasza codzienność podczas trzeciego etapu luzowania obostrzeń? Przede wszystkim pierwszy raz od ponad dwóch miesięcy do pracy będą mogły wrócić kosmetyczki i fryzjerzy. Wznowić działalność będą mogły również restauracje, które dotychczas mogły sprzedawać posiłki jedynie na wynos. Jak jednak mamy zachować środki bezpieczeństwa w lokalu gastronomicznym? - Gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym. Pełne otwarcie branży gastronomicznej musi odbyć się pod warunkiem przestrzegania ścisłych wytycznych sanitarnych, które zapewnią bezpieczeństwo i obsłudze, i klientom – wyjaśniają przedstawiciele rządu. Jakie są to wytyczne?
Zasady bezpieczeństwa u fryzjerów i kosmetyczek:
- obowiązek noszenia przez klientów i obsługę maseczek, gogli lub przyłbic (u fryzjera, a w salonie kosmetycznym – jeśli zabieg na to pozwala);
- używanie ręczników jednorazowych, gdy jest to możliwe;
- przyjmowanie klientów po wcześniejszym umówieniu się na wizytę telefonicznie lub online. Uwaga! Klient nie może oczekiwać na usługę w poczekalni.
Zasady bezpieczeństwa w punktach i lokalach gastronomicznych:
- limit osób w lokalu (na 1 osobę musi przypadać co najmniej 4 m2);
- dezynfekcja stolika po każdym kliencie;
- zachowanie 2 m odległości między stolikami. Ważne! Blaty mogą być odsunięte od siebie o 1 m pod warunkiem, że stoliki oddzieli się dodatkowo przegrodami o wysokości minimum 1 m ponad blat stolika;
- zachowanie dystansu 1,5 m od gości siedzących przy osobnych stolikach;
- noszenie maseczek oraz rękawiczek przez kucharzy oraz obsługę lokalu gastronomicznego. Ważne! Goście restauracji mogą zdjąć maseczki, jeśli siedzą już przy stolikach.
Od 18 maja otwarte zostaną także placówki i instytucje z bazą noclegową i działalnością opiekuńczo-edukacyjną. Są to np. schroniska młodzieżowe, ośrodki sportowe czy świetlice środowiskowe. Podwyższony zostanie również limit pasażerów w komunikacji miejskiej, jednak zarządzający transportem publicznym będzie mógł podjąć decyzję o zachowaniu poprzednich regulacji - Jeżeli w autobusie jest 30 miejsc siedzących i 70 stojących (czyli w sumie 100), to równocześnie może nim jechać 30 osób. Przy czym połowa miejsc siedzących musi pozostać wolna. Do tej pory do takiego autobusu mogło wejść 15 osób – wyjaśniają przedstawiciele rządu.
Od niedzieli 17 maja więcej osób będzie mogło wejść również do obiektów kultu religijnego. Na jednego uczestnika musi przypadać 10m2, a nie jak dotychczas 15m2.
Część sportowców ze zniecierpliwieniem czekała na luzowanie obostrzeń, dotyczących treningów. Od 18 maja część osób wróci do aktywnego trybu życia, gdyż na stadionach, boiskach, Olikach, czy skateparkach będzie mogło przebywać 14 osób i dwóch trenerów, a na otwartych pełnowymiarowych boiskach trening będą mogły odbywać 22 osoby i 4 trenerów. Wprowadzono również możliwość odbywania treningów w obiektach zamkniętych. Tam trzeba stosować się do wytycznych:
- 2 osób + trener (w obiektach do 300 m2),
- 16 osób + 2 trenerów (w obiektach od 301 do 800 m2),
- 24 osoby + 2 trenerów (w obiektach od 801 do 1000 m2),
- 32 osoby + 3 trenerów (w obiektach powyżej 1000 m2).
W najbliższy poniedziałek działalność będą mogły wznowić również kina plenerowe, czy uczelnie artystyczne (w przypadku indywidualnych zajęć). Wznowione zostaną również próby i ćwiczenia, nagrania fotograficzne i audiowizualne w instytucjach kultury oraz prace na planach filmowych.
Z kolei kontrole na granicach zostały przedłużone o kolejny miesiąc – aktualnie mają potrwać do 12 czerwca 2020 roku, z możliwością kolejnego przedłużenia. Tak jak dotychczas, granicę można przekroczyć tylko w wyznaczonych miejscach.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.
JŚ/ gov.pl
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.