Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nie zapłacisz nie pojedziesz

Koniec z przymykaniem oka na niepłacących alimenty. Osoby, które zalegają z płatnościami dłużej niż pół roku mogą stracić prawo jazdy. Projekt jest obecnie w konsultacjach, jednak jak twierdzą zainteresowani - dla wielu rodzin pojawia się światełko w tunelu.

Ustawa będzie "lekarstwem" na nieuczciwych rodziców, którzy nie garną się do płacenia na swoje dzieci. Według przewidywań ustawy, osoba zalegająca z płaceniem alimentów dłużej niż pół roku straci prawo jazdy. Jednak...prawo jazdy nie będzie zabrane jeśli dłużnik płacić będzie przynajmniej połowę zasądzonej kwoty. Senatorowie chcą podnieść to minimum do 75 procent.

- Uważam, że to dobre rozwiązanie względem nieuczciwych rodziców, którzy nie płacą na swoje dzieci – wyraża swoją opinię pani Aldona Z. mieszkanka Pogwizdowa - z podobnym problemem borykałam się sama. Po rozwodzie były mąż nie chciał płacić alimentów na dzieci. Pracował na "czarno", a więc dochody miał nieudokumentowane, ale i tak każdy w rodzinie wiedział, że wiedzie mu się dobrze, a dochody ma całkiem spore. Problem polegał na tym, że wyrażał niechęć do oddania części pieniędzy na swoje dzieci. Mało tego były mąż jeździł samochodem dobrej marki, stać go było na naprawy, benzynę i opłaty, ale na alimenty nie miał... Cieszę się, że szykują się zmiany i przyjdzie "kryska" na opornych rodziców.

W myśl nowych przepisów prawo jazdy będzie mogło być zatrzymane w przypadku zaległości za okres dłuższy niż sześć miesięcy. Nie zostanie jednak zatrzymane, jeśli dłużnik alimentacyjny częściowo wywiązuje się ze zobowiązań. Co to oznacza? Co miesiąc przez minimum sześć miesięcy będzie płacił, co najmniej 50 proc. zasądzonych alimentów.

- Dłużnicy, żeby wymigać się od płacenia swoich zobowiązań przepisują na inne osoby swoje majątki, nie wykazują dochodów, lub wykazują dużo bardziej zaniżone niż są faktycznie. Tym razem prawo jazdy nie będą mogli przepisać na inne osoby, dlatego uważam, ze to idealne rozwiązanie – dodaje mieszkanka Cieszyna, mama 7-letniego Krzysia.

Kiedy dłużnicy otrzymają zwrot swojego dokumentu? Prawo jazdy zostanie zwrócone, gdy "zniknie" przyczyna jego zatrzymania. Zapraszamy do dyskusji na ten temat. Czy Waszym zdaniem zmiany wpłyną na dłużników? 

 

BsK
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: