Nie wchodź na lód!
W trakcie patrolu skoczowscy strażnicy miejscy zauważyli nastolatków chodzących po zamarzniętej Wiśle. Na skutek szybkiej interwencji piętnastolatkowie bezpiecznie wyszli na brzeg.
Wchodząc na lód na zamarzniętym zbiorniku wodnym zawsze ryzykujesz - ostrzega Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji w zimowej odsłonie kampanii „bezpieczna woda”.
Przypominamy klika podstawowych zasad bezpieczeństwa:
- Na zamarznięte akweny najlepiej nie wchodzić. Jeśli już wchodzisz na lód, zostaw sobie ewentualne wsparcie na brzegu – nie przebywaj sam w pobliżu zamarzniętego zbiornika wodnego.
- Najcieńszy lód jest zazwyczaj na środku rzeki, akwenu, przy ujściach rzek, przy pomostach, mostach,
- Dopiero lód o grubości co najmniej 7 cm utrzyma człowieka. Względnie bezpieczna pokrywa to 10 cm.
- Jeśli lód się pod tobą załamie, nie panikuj, rozłóż szeroko ręce, ostrożnie podciągaj się na rękach, jeśli uda Ci się wejść na lód – nie stawaj, do brzegu czołgaj się. Cały czas staraj się wzywać pomoc.
- Jeśli widzisz kogoś, kto wpadł do wody – wezwij pomoc pod 112, 999, 998 lub 997. Dopiero wtedy (jeśli sytuacja na to pozwala) rozejrzyj się wokół za długą gałęzią, ściągnij pasek lub szalik i – czołgając się podejdź możliwie blisko i staraj się wyciągnąć za pomocą gałęzi, paska czy szalika poszkodowanego na brzeg.
- Osoba, która wpadła do lodowatej wody musi zdjąć jak najszybciej ubranie (przemoczone ubranie jeszcze bardziej wychładza organizm). Najlepiej okryć ją czymś ciepłym – kurtką, płaszczem, kocem. Najlepiej, żeby jak najszybciej trafiła do ciepłego pomieszczenia, gdzie można by jej podać ciepłe (nie gorące) napoje (nie alkohol!)
Pisaliśmy:
Uważaj na kruchy lód!
Nie chodź po lodzie
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.