Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Nie stracisz przez 1 procent. Oddaj go organizacjom

Jeszcze nieco ponad miesiąc pozostał by rozliczyć się z podatków za ubiegły rok. Ciągle przypominamy - rozliczasz się, nie zapomnij podarować 1 procent swoich podatków organizacjom pożytku publicznego.
W roku 2007 pierwszy raz polscy podatnicy mogli odliczyć jeden procent ze swego podatku i kwotę tę przekazać na dowolną organizację. Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się przekazać cząstkę wypracowanych pieniędzy właśnie na ten cel. ale jednak wielu jest jeszcze podatników, którzy rubrykę w zeznaniu postawiają pustą. A szkoda. Kwota niby niewielka ale przy wielu osobach, dokonujących odpisu na rzecz fundacji, stowarzyszenia czy tez innej organizacji, robi się z tego już pokaźna suma.
Dzięki tym, którzy wpisali nasz KRS w swoje zeznanie podatkowe otrzymaliśmy wsparcie w wysokości ponad 60 tysięcy złotych – mówi Bożena Giemza z Centrum Misji i Ewangelizacji z Dzięgielowa. Centrum Misji to nie tylko działalność edukacyjna, to także wiele różnych inicjatyw pomocowych dla rodzin w trudnych sytuacjach. W tym pomoc dzieciom na Ukrainie i Afryce. Dzięki jednemu procentowi możemy na przykład prowadzić audycje radiowe, kształcimy wolontariuszy. Miejsc i tematów, na które przekazujemy te pieniądze jest sporo. - dodaje Giemza
 
 
Choć aby zostać organizacją nie jest łatwe, to jednak wiele stowarzyszeń decyduje się o status organizacji pożytku publicznego. Musieliśmy spełnić wymogi odnośnie zapisów w statucie, w zarządzie ani komisji rewizyjnej nie może być osób spokrewnionych ani spowinowaconych.Na walnym zebraniu musieliśmy podjąć kilka istotnych zmian. - mówi Tadeusz Papierzyński kierownik Zespołu Regionalnego „Istebna”. Ale ostatecznie w tym roku Istebna, pierwszy raz prosi o 1% podatników. Papierzyński liczy, że mieszkańcy Trójwsi i wszyscy znający zespół przekażą procent dla nich.
 
 
To, ze złożymy deklarację przekazania cząstki procentu na cel OPP, nie oznacza, że zapłacimy większy podatek. Tak czy inaczej będziemy musieli oddać państwu to co jemu należne. Jednak od naszej tylko woli zależy to, że część naszego podatku zamiast bo budżetu państwa, trafi do organizacji. Wystarczy tylko w zeznaniu rocznym wpisać nr KRS organizacji, którą chcemy wesprzeć – tłumaczy Michał Serzysko komisarz skarbowy Urzędu Skarbowego w Cieszynie. Ale pieniądze możemy przeznaczyć tylko jednemu podmiotowi.
 
 
W roku ubiegłym połowa podatników z powiatu cieszyńskiego przekazała 1 % dla organizacji. Kwota, która do nich trafiła od mieszkańców Śląska Cieszyńskiego to ponad milion 700 tys. zł. Pieniądze z Urzędów Skarbowych do organizacji powinny trafić do końca lipca.
Wykaz wszystkich Organizacji Pożytku Publicznego znajdziecie pod Tym linkiem.
 
Jak informuje cieszyński Urząd Skarbowy, w ostatnie dni kwietnia przedłużony będzie czas pracy urzędu. W piątek 27 kwietnia w godzinach od 7°° do 16°°, dodatkowo w sobotę 28 kwietnia Urząd Skarbowy będzie dostępny dla podatników w godzinach 9°° do 13°°. 30 kwietnia (poniedziałek) w godzinach od 7°° do 18°°.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: