Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie porzucaj!

Walizki, lot samolotem, plaża i drink z palemką. Niektórzy nie widzą w tym idealnym obrazie wakacji miejsca dla swojego czworonoga. Co gorsza, pies staje się zbędnym balastem, uciążliwym problemem, którego trzeba się pozbyć. Zamiast zapewnić zwierzęciu schronienie - dotychczasowego towarzysza, przytulankę i maskotkę po prostu się porzuca. Apelujemy - nie porzucajcie swoich zwierząt!

Wakacje to okres wyjazdów i jednocześnie wzrostu bezdomnych zwierząt. Co roku w wakacje pojawia się ten sam problem – porzucone psy – przywiązane do drzewa w lesie i pozostawione na niechybną śmierć z głodu i pragnienia, wrzucone do kontenera jak śmieć, wyrzucone z jadącego auta. Psy cierpią, kiedy ich nieodpowiedzialni i okrutni opiekunowie beztrosko odpoczywają.

Najczęściej niechciane psy to zwierzęta, które były prezentem lub zabawką dla dziecka, która mu się znudziła. Dlatego zastanów się dwa razy nim komuś dasz taki żywy prezent lub zanim kupisz pieska dziecku, bo chce mieć przytulankę.

Jeśli nie masz z kim zostawić psa – daj ogłoszenie – być może ktoś właśnie szuka towarzysza, oddaj go do schroniska lub zostaw w hotelu dla zwierząt. Nie brakuje opcji – zapytaj znajomych, skorzystaj z mediów społecznościowych – tak chętnie dzielisz się na FB zdjęciem swojego posiłku, dlaczego nie wykorzystać go jako forum ogłoszeniowego?

Porzucenie psa to przestępstwo! To forma znęcania się (artykuł 6, ustęp 2, punkt 11 Ustawy o ochronie zwierzą) Grozi za nie grzywna, kara ograniczenia bądź pozbawienia wolności do lat 2 lub w przypadku porzucenia ze znamionami okrucieństwa - kara wzrasta do 3 lat. Czasami sąd orzeka dodatkowo również dziesięcioletni zakaz posiadania zwierząt oraz nawiązkę, która może sięgnąć nawet do 100 tysięcy złotych i przekazywana jest organizacjom pozarządowym działającym na rzecz bezdomnych zwierząt.

I jeśli nie przemawia do Ciebie po prostu ból, smutek, katusze i męka porzuconego psa – to może przemówi to, że w świecie, gdzie niemal każdy nasz krok jest rejestrowany (kamery są i w lasach) – coraz mniej podobnych przestępstw uchodzi na sucho (pamiętacie sprawę znanego olimpijczyka?).

vdka

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: