Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Skoczów: kiedyś i dziś. Część 28/16

Prawie sześćdziesiąt lat temu do miedzianej puszki włożono dokument, który umieszczono w nadbudowie kopuły pomiędzy hełmem wieży a pozłacaną gwiazdą ośmioramienną, w piątek dnia 21 grudnia 1956 roku o godzinie 11. Dziś opowiemy Wam, o jakim dokumencie mowa.

"Od roku 1955 zauważono odpadające części tynku wieńczącego wieżę. W tymsamym (pisownia oryginalna) roku na skutek odmowy przedsiębiorstw budowlanych podjęcia się przeprowadzenia remontu Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Skoczowie przystąpiło do remontu wieży własną brygadą roboczą." - tymi słowami rozpoczyna się dokument zatytułowany "100 dat miasta z Kroniki Skoczowa XiX i XX wieku (do roku 1956)".

W kolejnych zdaniach autorzy słów szczegółowo opisali próby uzyskania dofinansowania na dalsze prowadzenie remontu. Nie zrezygnowali przy tym ze wskazywania winnych niektórych uchybień: "Wspomniane szczeble wyższe podchodziły biurokratycznie do sprawy i jedni posyłal po pieniądze do drugich [...]" lub "Limit ten nie został jednak w całości wykorzystany z powodu opieszałości przedsiębiorstwa budowlanego to jest: Powiatowego Przedsiębiorstwa Budowlanego w Cieszynie, które zostało zmuszone podjęcia się remontu".

Jak czytamy dalej - 4 listopada, przy rozbiórce znaleziono puszkę z blachy żelaznej w bani z blachy miedzianej, mocno przerdzewiałą na skutek elektrolizy oraz postrzeloną w czasie działań II Wojny Światowej, w której znaleziono m.in.: dokument opisujący właścicieli budynków z 1775 roku, a także dokument z 1801 roku opisujący miejsca w Skoczowie w języku niemieckim.

Kolejne strony wypełniły informacje na temat wydarzeń w mieście. Oto fragment ostatniej strony: "Po wyzwoleniu miasta - Niemcy byli przez Polaków zaciągani do robót przy odgruzowaniu, lecz Polacy nie wykazywali zemsty za odwet jaki doznali od tych Niemców, byli oni traktowani po ludzku, co zasługuje na uwagę.

Miasto wyzwolone, znacznie zburzone od działań wojennych powoli odżywało. Robotnicy zaczęli uporządkowywać fabryki, żołnierze zaczęli po skończonej wojnie powracać do domów, jak i nieliczni więźniowie obozów koncentracyjnych którzy pozostali przy życiu.
"

Pod dokumentem podpisali się m.in.: znany z naszego cyklu Leon Para, mistrz blacharski Izydor Bylica, mistrz ciesielski Józef Brychlec i kilku innych. Na samym dole czytamy, że kronika została opracowana przez Ludwika Brożka z Cieszyna oraz Wiktora Szyszkę i Jana Czyża ze Skoczowa. Tekst - napisany przez bibliotekarza miejskiego, Jana Czyża = ozdobił artysta-malarz, Edward Biszorski.

Wraz z Towarzystwem Miłośników Skoczowa mamy do Was pytanie: jakie wydarzenia z ostatniego 60-lecia zapisalibyście w takiej kronice, gdyby powstawała ona w 2016 roku? Na Wasze odpowiedzi czekamy w komentarzach pod artykułem.


Wasze zdjęcie również ma szansę znaleźć się w naszej serii! Jeśli posiadacie zdjęcia dawnego Skoczowa (sprzed trzydziestu i więcej lat), zachęcamy do przesyłania ich na nasz adres - redakcja@ox.pl (wraz ze zgodą na bezpłatne wykorzystanie przez portal OX.PL i informacją, co przedstawia dana fotografia). Stare zdjęcia można również przynieść do naszej redakcji - po ich przeskanowaniu "na miejscu", oddamy je Państwu.

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: