Nie daj się zrobić w słupa
Inspektorzy skarbowi coraz częściej spotykają osoby, który dały się "zrobić w słupa" – czyli zakładały fikcyjne firmy i wystawiały fikcyjne faktury czy figurowły w zarządzie spółki, która jest fikcyjna, a jej jedynym celem działania było wyłudzenie VAT lub wprowadzenie do obrotu towarów pochodzących z nielegalnych źródeł.
- Kontrola Skarbowa prowadząc swoje działania coraz częściej spotyka się z osobami, które zostają wciągnięte do zorganizowanej grupy przestępczej, której głównym celem jest wyłudzenie podatku VAT. Nie zawsze uświadamiają sobie, że jeden nierozważny krok może zniszczyć ich życie. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z aktywnością zorganizowanych grup przestępczych, informowanie i edukacja w zakresie bezpiecznego prowadzenia działalności gospodarczej, pokazanie konsekwencji związanych z wystawianiem i wprowadzaniem do obiegu prawnego fikcyjnych faktur, uczestnictwem w karuzeli podatkowej. Przekonanie młodych ludzi, iż nie warto wchodzić na drogę przestępstwa – czytamy na stronie kampanii www.slupczyoszust.pl.
Co jest głównym przesłaniem? - Uświadomienie wszystkim potencjalnym ofiarom grup przestępczych, które otrzymały propozycję pełnienia roli „słupów” bądź „buforów”, że za oszustwa podatkowe grożą kary - nie tylko z kodeksu karnego skarbowego, ale również kodeksu karnego. A przede wszystkim tego, że „nie ma szybkich i łatwych pieniędzy” - ostrzegają służby skarowe.
Kary za wystawianie fikcyjnych faktur są poważne: grozi grzywna nawet do 5 mln 600 tys. zł, kara od 3 do 5 lat pozbawienia wolności.
red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.