Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 14/2015 - Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich

Zabytkowy kościół parafialny Wszystkich Świętych, mieszczący się w Górkach Wielkich, należy do najstarszych na Śląsku Cieszyńskim. Parafia została wspomniana już w rejestrze świętopietrza apostolskiego z 1417 roku.

Kościół wybudowano w XV wieku w stylu gotyckim. Z tego czasu pochodzą prezbiterium oraz węższa część nawy głównej. Około dwieście lat później powstała szersza część nawy głównej oraz masywna kamienna wieża świątyni. W okresie Reformacji kościół przeszedł w ręce protestantów. Dopiero w 1870 roku został reaktywowany jako parafia katolicka. Funkcję proboszcza sprawował w niej ks. Walenty Szebesta.

We wnętrzu świątyni znajdują się elementy, które upamiętniają dawnych właścicieli Górek: rodziny Góreckich oraz ich następców - Marklowskich. Dawna chrzcielnica ufundowana w XVI wieku przez Jana Góreckiego, służy obecnie jako kropielnica. W murowanej bramie wejściowej umieszczono płytę nagrobną zmarłego w 1682 roku właściciela wsi, Henryka Góreckiego. Za czasów Marklowskich - w 1779 roku - kościół został odnowiony. Grobowiec Erdmana Marklowskiego znajduje się w obejściu.

Na cmentarzu założonym w 1858 roku pochowany jest m.in. pisarz ludowy Walenty Krząszcz, a także członkowie rodziny Kossaków: pisarka Zofia Kossak, jej ojciec Tadeusz, syn Juliusz oraz jej mąż Zygmunt Szatkowski.

W Kościele Wszystkich Świętych znajdują się obrazy przedstawiające m.in. św. Teresę od Dzieciątka Jezus, św. Faustynę Kowalską czy św. Józefa Bilczewskiego, arcybiskupa, metropolity lwowskiego.

Obecnym proboszczem parafii jest ks. Krzysztof Pacyga, który swoją funkcję objął w 2010 roku, wcześniej służył w niej jako wikariusz oraz administrator. Od niedawna, a konkretnie od 26 sierpnia br., wikariuszem w Górkach Wielkich jest ks. Tomasz Staniek, który przybył z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Pietrzykowicach.

Kancelaria Parafialna czynna jest w:

  • poniedziałki i czwartki: 15:00-16:00
  • piątki: 8:00-9:00

 

Parafia Rzymskokatolicka pw. Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich

ul. Pod Zebrzydkę 6

43-436 Górki Wielkie

 

tel: 33 8539422

http://www.wszystkichsw-gw.pl

 

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: