Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nie 1% a już 1,5% dla organizacji

 Od 2003 roku wszyscy podatnicy Mieli możliwość przekazania 1 procenta swojego podatku z deklaracji rocznej PIT na rzecz dowolnie wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Podatnik samodzielnie  wybierał, na czyją konkretnie rzecz przekazana zostanie kwota pochodząca z jego zeznania rocznego. Co ważne przekazując 1% z własnego PIT, podatnik nie traci ani złotówki - rozdysponowuje on jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.

9 czerwca 2022 roku zakończyła się właśnie ta historia „odpisu” 1% podatku dla OPP. Od teraz odpis ten wynosił będzie… 1,5% podatku. Zmiana ta to jeden z elementów nowego prawa podatkowego, które zostało uchwalone przez Sejm w czwartek, 9 czerwca, i czeka teraz na podpis Prezydenta RP. O tę zmianę od dawna starało się całe środowisko OPP.

Zmiany podatkowe wprowadzane w Polskim Ładzie, a potem w przepisach naprawiających Polski Ład, niosły skutki pozytywne i negatywne. Pozytywnym jest znaczące podwyższenie kwoty wolnej od podatku, a także obniżenie stawki PIT z 17% do 12% w progu podatkowym 120 tys. zł. Negatywnym skutkiem przepisów było – wynikające z niższych podatków - znaczące obniżenie przychodów Organizacji Pożytku Publicznego z tytułu 1% podatku.

Rozwiązanie 1,5% dla OPP oznacza nie tylko poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich ponad 9 tysięcy Organizacji Pożytku Publicznego. To również ogromna szansa uniknięcia poważnego finansowego obciążenia, jakie groziło osobom korzystającym z bezpośredniego wsparcia OPP realizowanego za pomocą tzw. subkont.

Maksymalna kwota, jaką podatnik będzie mógł przekazać w zeznaniu podatkowym za 2022 rok wynosi 1,5% podatku. W deklaracji podatkowej można przekazać również kwotę niższą. Jeżeli podatnik składa więcej niż jeden formularz – w każdej składanej deklaracji może przekazać 1,5% podatku wykazanego w tej deklaracji – na rzecz innej organizacji pożytku publicznego.

Jeśli przepisy zaakceptuje Prezydent – od stycznia 2023 roku wszyscy polscy podatnicy będą mogli właśnie taką cząstkę podatku – 1,5% – przekazać Organizacji, wskazując jednocześnie cel szczegółowy, a więc bardzo często – konkretną osobę czy rodzinę, której chcą pomóc.

 AK/ mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: