Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

NFZ zamroził pieniądze? Są szanse na fundusze na intensywną terapię.

Na początek, jesteśmy winni Państwu sprostowanie. Rano pisaliśmy o skandalicznej decyzji NFZ, który przyznał w kontrakcie cieszyńskiemu szpitalowi niewielkie środki na działalność oddziału Intensywnej Opieki Medycznej. Nie przyznał 62 tysięcy złotych. Przyznał... 624 złote. Na cały rok!
Przepraszam, w nerwach powiedziałam złą kwotę – tłumaczy swój błąd dyrektor cieszyńskiego Szpitala Śląskiego Anna Bednarska - Czerwińska. Oddział Anestezjologi i Intensywnej Terapii w kontrakcie na 2012 rok otrzyma 624 złote! Kwota 62 tysięcy była niewyobrażalnie niska. 624 zł - to już nawet nie jest absurd.
 
Dlaczego tak się stało? To pytanie zadaliśmy Jackowi Kopoczowi – rzecznikowi śląskiego NFZ. Co usłyszeliśmy? Zarzut pod adresem dyrekcji szpitala, że tą sytuację powinni oni sami wytłumaczyć. Sprawa jest jasna, klarowna i w pełni zabezpieczone będą środki na oddziale intensywnej opieki medycznej – uspokaja Kopocz. Ale z drugiej strony dodaje. Wszystkie konkursy, które przeprowadzamy są oparte na sprawozdawczości i danych historycznych. Czyli jeżeli w Cieszynie mieliśmy oddział na pierwszym poziomie referencyjności i w chwili ogłaszania konkursu nikt nas nie informuje o ewentualnych zmianach jeśli chodzi o referencyjność – a jest to w obowiązku świadczeniodawcy, w tym momencie przygotowujemy się na konkurs zgodnie z danymi historycznymi. Zabezpieczamy środki finansowe zgodnie z dotychczasowymi wykonaniami oraz z naszymi możliwościami finansowymi. Były zabezpieczone środki na konkurs dla OIOMu na pierwszym stopniu referencyjności. Tymczasem szpital, nikogo nie informując, złożył ofertę na II stopień referencyjności. I tutaj nastąpił problem, ponieważ na ten poziom takie środki nie były przygotowane.
 
 
- tak mówi Jacek Kopocz. Zdaniem rzecznika śląskiego NFZ, dyrekcja szpitala posiada wiedzę, że pieniądze są zarezerwowane. Jak dodaje, całe zamieszanie to niepotrzebny szum medialny. Oddział i pacjenci są absolutnie zabezpieczeni, pieniądze są zabezpieczone, ale są jedynie chwilowo zamrożone w innym konkursie. Gdybyśmy mieli informację, że ta oferta będzie przedstawiona w innym konkursie, wówczas niewątpliwe wcześniej można by dokonać korekty planu finansowego. Niestety, mamy dwustu świadczeniodawców, mamy kilkaset zakresów świadczeń – tutaj nie sposób być jasnowidzem i nagle przewidzieć, że ktoś zmienia poziom referencyjności. Gdyby ta oferta była przedstawiona w tym konkursie, w którym oczekiwaliśmy że będzie – nasza rozmowa teraz nie miałaby miejsca. Bo szpital miałby zapewnione środki – tłumaczy rzecznik śląskiego NFZ.
 
O ile jednak można wierzyć w zapewnienia rzecznika, że w przyszłym miesiącu pieniądze na zapewnienie funkcjonowania oddziału intensywnej terapii jednak się znajdą, w dalszym ciągu nie można zrozumieć, dlaczego NFZ tak dziwnie dzieli środkami. 612 zł na oddział, który potrzebuje kilku milionów – trudno to nawet wytłumaczyć. A co z innymi oddziałami? M.in. z chirurgią, której znacznie obniżono kontrakt? Ja nie mam możliwości wypowiadania się w tej kwestii, ponieważ konkurs nie został jeszcze zamknięty. Trwają negocjacje, podział środków, to się jeszcze może zmieniać. Jednak trzeba zauważyć, że środki na przyszły rok w całym budżecie są takie same jak w tym roku. Natomiast oczekiwania szpitali, w tym szpitala w Cieszynie, są czasami wielokrotnie większe – aniżeli dotychczasowe wykonania czy też możliwości planu finansowego. Jeśli szpital X miał na oddziale wykonanie i kontrakt na poziomie 2 milionów złotych – a teraz chce 4 miliony – jest pytanie – na jakiej podstawie? - konkluduje Kopocz.
 
Tymczasem, wczoraj (środa) dyrektor cieszyńskiego szpitala, w rozmowie z portalem OX.PL potwierdziła, że NFZ wiedział, że cieszyński OIOM wszedł w wyższy standard.
 
 
Dzisiaj wieczorem (czwartek) Dyrektor Szpitala Śląskiego Anna Bednarska – Czerwińska zapowiedziała, że w poniedziałek pojedzie podpisać kontrakt do NFZ do Katowic. Jednak, jak zapowiada – Nie będę tam sama! Wybieram się z liczną grupą pracowników i różnymi grupami społecznymi ze Śląska Cieszyńskiego.
 
 
Pikieta przed śląskim oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia, zapowiedziana jest na poniedziałek 19 grudnia o godzinie 10.00.
 
Jan Bacza
 
Zobacz też:
źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: