Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nepomucen będzie nówka!

Późnobarokowa kamienna figura św. Jana Nepomucena z 1770 r., która stoi w Bażanowicach jest restaurowana.

To zabytkowa perełka nie tylko gminy Goleszów, ale całego Śląska Cieszyńskiego. W Bażanowicach stanęła w 1770 roku. Figura św. Jana Nepomucena jest restaurowana.

Rozpoczął się remont figury św. Jana Nepomucena w Bażanowicach. Znajdująca się przy ul. Zamkowej rzeźba z 1770 roku przejdzie gruntowny remont. Prace odbywają się dzięki środkom pozyskanym przez Gminę Goleszów z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków, profesjonalna firma posiadająca odpowiednie uprawnienia w tym zakresie, wykona czyszczenie i konserwację figury, a to pozwoli na przywrócenie pierwotnego, autorskiego charakteru tego wyjątkowego dzieła - informuje Sylwia Cieślar, wójt gminy Goleszów.

Wyjątkowe dzieło zyska blask i będzie cieszyło oko pokoleń gminy Goleszów.

Jan Nepomucen, także Jan z Pomuku (ur. między 1340a 1346 w  Pomuku, zm. 20 marca 1393 w Pradze) – czeski duchowny, kanonik, wikariusz generalnyarchidiecezji praskiej, męczennik i święty Kościoła katolickiego.

Kult św. Jana Nepomucena rozwijali głównie jezuici, rozprzestrzenił się on na ościenne kraje, trafił między innymi do Polski, Austrii i Niemiec. Jan Nepomucen został beatyfikowany w 1721 roku przez Innocentego XIII, a kanonizowany 19 marca 1729 . Uchodził za nieformalnego patrona Czech, a jego kult rozprzestrzenił się na sąsiednie ziemie, zwłaszcza Śląsk Cieszyński.

KOD

ZOBACZ TAKŻE "Nepmucen będzie remontowany"

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-05-19 09:14:34
Marx.: Jak to dobrze że Polska jest w UE i korzysta z tego tytułu z setek miliardów pomocy finansowej. Jaka szkoda, że PiS pieniądze przeznaczone na ratowanie polskich zabytków przeznaczył głównie na łapówki dla pazernych katolickich biskupów.
2024-05-19 09:17:55
Marx.: Najwyższa pora odciąć tego wielowiekowego pasożyta i krwiopijcę od możliwości dojenia nas. Najwyższa pora by sutannicy sami zaczęli zarabiać na kromkę chleba i dach nad głową.
2024-05-19 11:19:24
Gif: Symbole chrześcijańskie działają na lewactwo jak płachta na byka, jak na komsomolców. Idzie rewolucja Tymczasem : 1) benzyna po 5.19zl? Nie ma i nie będzie 2) Kwota wolna od podatku do 60tys? Nie ma i nie będzie 3) 30% Podwyżki dla nauczycieli? Nie ma i nie będzie 4) CPK? Nie ma i nie będzie 5) Port przeładunkowy? Nie ma i nie będzie 6) Pożyczka KPO? Nie ma i nie będzie 7) Uśmiechnięta Polska? Nie ma i nie będzie 8) Druga waloryzacja emerytur? Nie ma i nie będzie 9) Zmiana składki zdrowotnej dla przedsiębiorstw? Nie ma i nie będzie 10) Sprawiedliwe wybory do rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa? Nie ma i nie będzie 11) Pomoc dla rolników? Nie ma i nie będzie 12) Babciowe? Nie ma i nie będzie 13) Atom jako źródło energii? Nie ma i nie będzie 14) 0% VAT dla transportu publicznego? Nie ma I nie będzie 15) Fabryka Intel w Polsce? Nie ma i nie będzie 16) Kredyt 0%? Nie ma i nie będzie 17) Orlen? Jest ale wkrótce nie będzie 18) Złoto w NBP? Jest ale wkrótce nie będzie 19) TVP i radio? Jest ale wkrótce nie będzie 20) Poczta Polska? Jest ale wkrótce nie będzie 21) Lekarze i inżynierowie? Nie ma ale wkrótce będą 22) Wiatraczki Siemens? Nie ma ale wkrótce będą 23) Nowe unijne podatki? Nie ma ale wkrótce będą 24) Zniesienie podatku Belki? Jest i nadal będzie 25) Laptopy dla dzieci? Były ale się zmyły 26) Zadania domowe dla dzieci? Były ale się zmyły 27) Wakacje kredytowe? Były ale się zmyły 28) Ekspertyzy dotyczące „legalnych zmian” w TVP? Podobno były ale się zmyły 29) Ekstra pieniądze dla UB i SB? Nie było ale są 30) Rekordowa ilość ministrów (ministra) I wiceministrów vel Bizancjum? Nie było, ale są. To tylko takich 30 ważniejszych zasług uśmiechniętej KOalicji 13 grudnia kolegi Merkel i Putina Donalda Tuska jako szefa rządu RP. Socjopato trolu z ox , stary lewaku najwyższa pora do roboty!
2024-05-19 13:05:38
Marx.: Do pogrobowca kaczej bandy ruskich onuc powyżej: symbole chrześcijaństwa były i są wykorzystywane przez zakłamany, obłudny i chciwy kler oraz politykierów z tym klerem brudne interesy robiących jako pretekst i zasłona dymna dla ich złodziejstw, matactw i oszustw. Kler i powiązani z nim politycy z tak zwanej "prawej" strony głęboko gdzieś mają nauczanie Jezusa, a ewangeliami sobie jedynie gęby wycierają kiedy im to potrzebne do zdobycia większych bogactw, wpływów i władzy. Krzyż to dla nich substytut kija bejsbolowego, służy do walki o pieniądze i władzę, do okładania nim tych co się im ośmielają sprzeciwiać. Nie mam ani ja ani większość Polek i Polaków nic przeciwko odnawianiu pomników i zabytków historii. Mamy natomiast dość zwykłego złodziejstwa i pasożytnictwa uprawianego przez katolickich biskupów, od Głódzia i Dzięgi po Jędraszewskiego, oraz polityczną agenturę Putina, od Kaczyńskiego i Macierewicza po Brauna. +++ p.s. Już po was. Pakuj tobołek do pierdelka.
2024-05-19 14:52:58
oxjas1: Gif, dla przypomnienia. Morawiecki w lipcu 2020 r., - „ wywalczyliśmy największe w historii Unii Europejskiej środki dla naszego kraju - ok. 770 mld zł.“ jak na razie dzieki Morawieckiemu i Ziobrze Polacy nic nie dostali Dodajcie jeszcze - - [ ] „milion elektrycznych aut, program "Batory", którego sztandarowym projektem miały być promy dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej - nie powstał ani jeden (straty 14 mln zł) , największa elektrownia węglowa w Europie Ostrołęka (straty ok. 2 mld.), zamiast zwiększenia stopy inwestycji do zapowiadanych 22 % spadła do 16,8 % - najniższego poziomu od lat 90, Luxtorpeda 2.0 czyli budowa szybkich pociągów - nie powstał nawet prototyp, przywrócenie miliarda km przejechanych kilometrów komunikacji autobusowej - liczba połączeń autobusowych nadal spada, nie zbudowano tez 100 obwodnic, ani 22 mostów ! Krotka pamiec maja pisowscy obludnicy.
2024-05-19 15:16:49
Gif: Dziadku zapomniałeś się przelogować . Za gospodarkę się weź lewacki trollu!! Za CPK, porty , elektrownie , za sejm śpiący , wy wszystko kładziecie......... A jak ktoś chce sobie uzmysłowić szczyt bezczelności, obłudy, to proszę spojrzeć zawsze na waszego tuska , jak wygenerował razem z Merkel potwora Putina
2024-05-19 15:37:12
oxjas1: Gifciu, jestes przenikliwy jak promienie alfa :)
2024-05-19 15:59:31
Vito: 100klamstw dla idiotow.
2024-05-19 16:26:20
oxjas1: Gifciu, przypominam jak Karczewski ( pis-owiec) mawial - „Lukaszenka to taki cieply czlowiek“. On juz przyjal Szmydta, pomagiera Ziobry. Kto bedzie nastepny z prawych i sprawiedliwych ?!
2024-05-19 17:32:39
Vito: Oxjas a jak to wygląda w drugą stronę? : "- Polacy spisali się naprawdę dobrze. Nie spodziewałem się takiego wyniku. Po prostu odmówili udziału w tej grze z PiS. Kibicuję Polakom. Dobra robota! - powiedział Alaksandr Łukaszenka, odnosząc się do wyników wyborów parlamentarnych w Polsce. https://wydarzenia.interia.pl/zagranica/news-lukaszenka-gratuluje-polakom-dobra-robota-nie-spodziewalem-s,nId,7113791
2024-05-19 17:36:34
Vito: No ale co się dziwić. Kilka lat wstecz Tusk gościł Putina w sopocie. Radek Sikorski z kolei chętnie i często gościł w Moskwie, a Putina i niedwiedewa wychwalal w Brukseli. Wręcz nazywał ich przyjaciółmi Europy, jak Merkel. 8lat temu przed wyborami straszyli że jak wygra pis to popsują się polskie stosunki z Rosją, a dziś pisowcow nazywają agentami Putina. Żenujący spektakl, w sam raz dla idiotow, gawiedzi od ośmiu gwiazdek.
2024-05-19 19:58:48
Marx.: Do pogrobowców kaczej bandy ruskich onuc, o symbolach: polski kler katolicki zbezcześcił, zhańbił i poniżył swym postępowaniem, uczynkami i mową, symbole chrześcijaństwa - krzyż i ewangelie. Złodzieje i oszuści z PiS 8 lat Polską rządzący w podobny sposób zhańbili i splugawili polskie narodowe symbole i święta. Garstka szemranych cwaniaków z menelskim rodowodem zasrała i obrzydziła Polkom i Polakom logo "Solidarności", symbol największego zwycięstwa i jedności naszego społeczeństwa. Judaszowe srebrniki którymi PiS przez 8 lat hojnie obsypywał biskupów i kler katolicki nie dodadzą blasku figurkom, na których remonty się je wyda. Przylgną do tych figurek odorem łapówkarstwa, złodziejstwa i bluźnierstwa.
2024-05-19 20:03:11
Vito: Widać że niedziela i w czub wlote.
2024-05-19 20:48:46
oxjas1: - [ ] „Jestem głęboko przekonany, że przyjdzie taki dzień, kiedy nam się uda, że będziemy mieli w Warszawie Budapeszt" – zapowiadal niegdys Jarosław Kaczynski. Kto jest najwazniejszym partnerem Zjednoczonej Prawicy za granica ? , premier Wegier Viktor Orbána i jego partia Fidesz. Wszyscy znamy przyjaciol i sojusznikow Orbana - to rezimy pani Le Pen, panow Orbana, Kaczynskiego, Salviniego i Putina. I tyle w temacie.
2024-05-19 21:28:48
RysiekK22: licytowanie się kto jest bardziej antyrosyjski ( niby jako kryterium "patriotyzmu" ) a kto "onucą" to obraz upadku intelektualnego i etycznego priwislanskich elytek ( fiasko kilkusetletniego "drang nach osten made by Poland" niczego ich nie nauczyło :( )... a w temacie CPK to uświadamiam że to szkodliwy luksus i należy natychmiast wstrzymać wszelkie finansowanie tego obłędu ... i innych lotnisk służących rozpuszczonemu drobnomieszczaństwu do zagranicznych wojaży .
2024-05-19 22:27:39
Gif: Spoko! Za tego rządu w Polsce nic nie powstanie. To prawie pewne. Mamy być wschodnia rubieżą bogatego zachodu. Po to tu nam tego rudego podesłali? "A w temacie CPK" uświadom to sobie , że CPK nie tylko ma być samo lotnisko pasażerskie, ale min: hub, carrgo, koleje szybkich prędkości, inwestycje, zarobek i zyski etc.. I może będziesz miał więcej do powiedzenia w tych tematach, ćwicz żebyś na szparagi miał formę a nie filozofia
2024-05-20 06:57:54
oxjas1: Mark Twain powiedzial - „łatwiej oszukać ludzi, niż przekonać ich, że zostali oszukani“. Jak widac po niektorych wpisach, mial racje. Glosujcie dalej na PiS i budujcie kosztem swoich dzieci i wnukow utopijny swiat komunizmu pod patronatem Putina.
2024-05-20 06:58:56
oxjas1: Rodzime matolki wybraly na stanowisko prezydenta czlowieka na swoj obraz i podobienstwo, czlowieka bez autorytetu, poslusznego jednej partii, typowego ministranta. Dzieki niemu zalupiezony prezes mogl dewastowac polska demokracje i modelowac rzady na wzor taki jaki jest w panstwie putina.
2024-05-20 16:21:25
oxjas1: Vitus, odpowiem z blogu A. Szostiewicza - „A CIA miała kiedyś oficjalną placówkę w Moskwie. Do lat dwutysięcznych Zachód utrzymywał kontakty z rosyjskimi służbami i współpracował z Rosją na frontach walki z dżihadystycznym ekstremizmem. Ani Tusk, ani Lech Kaczyński, nie wyrządzali szkody naszym interesom, spotykając się z funkcjonariuszami Kremla w epoce sprzed przemiany Putina w agresywnego neoimperialistę. Przedwojenni dygnitarze sanacyjni gościli w Polsce dygnitarzy hitlerowskich. Polityka czasu pokoju oznacza kontakty także z wrogami.“ Czego mozna oczekiwac, gdy wyborcy z wyksztalceniem podstawowymi i zawodowym w wiekszosci glosuja na PiS.
2024-05-20 18:50:50
RysiekK22: do gifa : te inne funkcyje CPK-u też są szkodliwe. Transport lotniczy ( poza awaryjnymi sytuacjami że naprawdę coś trzeba szybko przewieźć z daleka ) to też szkodnictwo , a także instrument wrogiej inwazji ekonomicznej. Dowożenie szybkimi kolejami jaśniepaństfa-drobnomieszczaństfa do lotniska by se mogli kajś polecieć to szkodliwość podwójna : bo wspiera latanie pasażerskie i dlatego, że te koleje przeszkadzają innym obywatelom w codziennym życiu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: