Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nauczyciele na Złotym Groniu

W miniony weekend odbyły się VI Mistrzostwa Polski Związku Nauczycielstwa Polskiego i Pracowników Oświaty. Rywalizowano w tradycyjnej formule slalomu giganta na stoku Złoty Groń  w Istebnej. – Trasa slalomu nie różni się specjalnie od tych stawianych wymagającym zawodnikom  i młodym wyczynowcom. Trasa ciągnie się od samego szczytu, jest przelot zwany bananem i kilka bramek podkręconych – wylicza techniczne elementy Wojciech Kałucki, jeden z uczestników  i reprezentantów grona pedagogicznego z Istebnej oraz instruktor narciarski ze szkoły Nartus.

Tymczasem, ku zaskoczeniu organizatorów, na starcie z numerem jeden stawił się zawodnik urodzony w 1930 roku (!). Chodzi o legendarnego seniora narciarstwa, pedagoga pokoleń z Wisły Głębce Jerzego Cienciałę, znanego również jako Jura.

W moim pokoju do dziś wisi na ścianie, oprawiony w ramkę, mój pierwszy dyplom ze szkolnych zawodów w narciarstwie zjazdowym  i skokach. Było to już 73 zimy temu – wspomina 81 letni Jura: – Zjazd był z Gronia a skoki na Kałuży (dzisiejszy przystanek autobusowy w Głębcach) – dodaje.

Pan Cienciała nie obawiał się rywalizacji ze znacznie młodszymi zawodnikami. Cieszący się zdrowiem i świetną kondycją przekonuje, że serdeczność dla ludzi i zaangażowanie w prace wspomagają siły witalne: – Od 25 lat jestem na emeryturze. W tym czasie po prostu prowadzę aktywny tryb życia, bez specjalnego wydziwiania z wyżywieniem. Prowadzę też muzeum aptekarstwa. A na nartach stanąłem w wieku 3 lat pod opieką taty. Wspomniany dyplom otrzymałem w wieku 7 lat. I tak się zaczęło – mówi narciarz z Wisły, który jest również pierwszym w Wiśle absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego.

Jako nauczyciel Jerzy Cienciała pracował w szkołach średnich w Zielonej Górze, w Nowej Soli, Gorzowie Wielkopolskim,  w technikum kuźniczym w Ustroniu, a następnie do emerytury w szkole podstawowej w Wiśle Głębce. Jego wychowankiem jest  pierwszy trener Adama Małysza,  Jan Szturc. Dla Jury autorytetem pedagogicznym był profesor Trześniowski, autor przewodnika metodycznego dla nauczycieli wychowania fizycznego:

- Wzorowałem się na jego zaangażowaniu. Pamiętam jak mawiał na studentów Szkraby – wspomina Jura, na mecie zawodów na Złotym Groniu.

Po dwóch latach przerwy skutecznie reaktywowaliśmy tradycje zawodów Związku Nauczycielstwa Polskiego. Możliwie, że w przyszłym sezonie przyjedziemy na Złoty Groń w międzynarodowej obsadzie nauczycieli – planuje Jadwiga Lincer, Prezes Oddziału ZNP w Cieszynie.


Wyniki Mistrzostw Polski Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Mężczyźni:
1. Józef Peter. Czas: 36,86 sek.
2. Wojciech Kałucki: Czas: 37, 14 sek.
3. Żebrok Krzysztof: Czas: 42, 25 sek.
Kobiety:
1. Jadwiga Wanat. Czas: 50, 69 sek.
2. Szklanny Katarzyna. Czas: 51,34 sek.
3. Zachemba Anna: 54, 02 sek.

 

źródło: Biuro prasowe Złoty Groń.
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: