Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

"Nasz świat do generalnego remontu"

We wtorek (07.01.2020) na cieszyńskim Zamku odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Cieszyńska Szkoła Ekomyślenia”. Akcja odbywa się pod patronatem Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Tym razem prelekcję pod tytułem „Nasz świat do generalnego remontu” wygłosił prof. dr hab. Piotr Skubała z Wydziału Nauk Przyrodniczych UŚ.

Od kilku lat wciąż nasilają się głosy, przestrzegające nas przed planetarnym kryzysem środowiskowym. Postępuje wymieranie gatunków, a klimat staje się cieplejszy. Wciąż rośnie emisja gazów cieplarnianych, co przyczynia się do pogorszenia stanu naszego ekosystemu. Na pytania związane z globalnym kryzysem środowiskowym, jego przejawami i ewentualnymi działaniami, które są podejmowane, lub mogą być podjęte, odpowiedział podczas prelekcji Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Prelegent to ekolog, akarolog, etyk środowiskowy i działacz na rzecz ochrony przyrody. Aktywnie angażuje się w różnego rodzaju działania – pełni funkcję „et hic ex perta” w Komisji Europejskiej w Brukseli (program HORIZON 2020), jest również członkiem komisji ds. GMO i GMM przy Ministerstwie Środowiska. Bierze również udział w różnego rodzaju akcjach i działaniach proekologicznych.

Jak podkreślał prowadzący, faktycznie, aktualnie zachodzące zmiany są znacznie szybsze, niż kilkadziesiąt, czy kilkaset lat temu. Niestety, mimo szczytów ekologicznych, tylko na niektórych zapadają ważne decyzje, które też nie zawsze niosą za sobą faktyczne działania. Jednym z postanowień jest dołożenie wszelkich starań, aby do końca wieku temperatura nie wzrosła średnio o 2 stopnie – świat z temperaturą wyższą o 1,5-2 stopni to Arktyka bez lodu, która będzie pochłaniać więcej energii, rozpadająca się zmarzlina, emitująca dwutlenek węgla i metan, spowolnione krążenie oceaniczne, przez co dwutlenek węgla i nadmiar ciepła nie będzie usuwany w głębiny, wzrośnie częstotliwość pożarów lasów, przyspieszy się rozkład materii organicznej w glebach, będzie postępować odtlenienie oceanów, zdestabilizują się oceaniczne pokłady hydratów metanu, oceany staną się przesycone siarkowodorem przez rozkwit bakterii siarkowych – wyliczał prelegent.

Co jednak ludzkość może zrobić? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak jednak podkreślano na spotkaniu, konieczna jest zmiana. Zmiana myślenia i zmiana w podejmowanych działaniach. Ziemia może ewoluować, jedyne pytanie jest takie, czy ludzkość jest w stanie ewoluować razem z nią.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-01-08 11:00:24
tom lem: ....ciekawe czy Ci w pierwszym rzędzie to tacy pilni uczniowie czy za karę przesadzeni z oślej do pierwszej ławki, możliwe że "lizusy", bo w każdej szkole się tacy znajdą;-)
2020-01-08 11:10:49
donekT: ... ponoć kolor żółty przysłowiowo gryzie się z czarnym... najwidoczniej ktoś w celu uniknięcia spotęgowania, podwojenia, efektu w jednym rzędzie, postanowił zmienić lokalizację... Specyficzny przykład na pobudzenie percepcji...
2020-01-08 11:23:30
tom lem: ... to już jest obraza majestatu, wystąpić publicznie w szatach królowej;-)
2020-01-08 12:48:08
donekT: ... żeby się jeszcze nie okazało, że królowa tak naprawdę pojawiła się nago, podobnie jak w baśni Andersena, wobec czego pewien styl na rozkaz należało skopiować...
2020-01-08 17:04:02
krzysztofmn: weź się chłopie za odchudzanie, PiS-ssanie ci marnie wychodzi
2020-01-08 17:21:04
rainman: Oczywiście przemysł, który zostaje wymieciony na drugą półkulę nie zanieczyszcza naszej planety. xD
2020-01-08 17:29:22
tom lem: ... jak na południową, to oczywiście że nie, smrody się kręcą na południu, np. Australia się pali bez efektu CO2;-)
2020-01-08 20:25:49
donekT: ...nasi portalowi eksperci od moralności "wszej" i "owej", a prywatnie pupilki pewnej cieszyńskiej pańci, zyskali okazję się wykazać, nie tylko w gaszeniu pragnienia, również żywiołu...
2020-01-08 21:21:22
wyśmienity cwaniaczek: TYŚ JEST NORMALNY PRELEGENCIE ??!!!!! przeczytaj ze zrozumieniem te farmazony co pierdo......sz na forum !!!!!!!!!!!!!a ci słuchacze to grażyny i janusze skoro takich wyszmacin słuchają i jeszcze niby że ze zrozumieniem qwa IRANIE BOMBKE DO NAS PROSZĘ !!!!!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: