Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Najtaniej…  w lesie

Nadleśnictwa przygotowują się do sprzedaży żywych choinek. Nie ma co ukrywać – bezpośrednio z lasu żywe choinki będą najtańsze.

Pachnące lasem

Andrzej Kudełka, nadleśniczy Nadleśnictwa w Wiśle poinformował, że dostępne będą tylko świerki. – Drzewko wysokie na 2,5 metra kosztować będzie 30 złotych. – powiedział nadleśniczy. Dodał, że sprzedaż powinna ruszyć 15 grudnia. Wcześniej kilkadziesiąt świerków rozdanych zostanie podczas Śląskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Wiśle. Leśnicy będą również rozdawać choinki w Istebnej.  Świerki z Beskidów od lat cieszą się powodzeniem. Zdobią największą w Europie szopkę ołtarzową, która co roku powstaje w Bazylice św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Katowicach. W tym roku trafi tam 50 świerków z Wisły.

Prawdziwe, czy sztuczne

Atmosfera świąteczna widoczna jest już w wielu sklepach i wielkopowierzchniowych marketach. Pojawiają się pierwsze choinki – na razie w doniczkach. Za małe okazy zapłacić trzeba około 50 złotych. Większe – tu ceny idą w górę. Trzeba zapłacić od 100 zł wzwyż. W zależności od zasobności portfela można kupić jodłę kaukaską, albo świerka syberyjskiego.

Zawsze można zdecydować się na sztuczne drzewko, wyglądem idealnie przypominające prawdziwe. Tu rozpiętość cenowa jest ogromna. W Internecie można kupić wysoki na 220 cm sztuczny świerk za 500 złotych. Sztuczną jodłę kanadyjską – 180 cm - za 950 zł. Dla kogoś, kto nie liczy się z kosztami, dostępna jest również wysoka na 210 cm choinka ze światełkami za…1700 zł. Wysoką na 50 cm sztuczną sosnę alpejską można już nabyć za 49 złotych.

W Polsce dopiero w XIX wieku przyjął się zwyczaj ubierania choinki. Początkowo tylko w dużych miastach. Na wsiach zaczęto ubierać choinki w czasie II Rzeczpospolitej.

(ach)

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-11-24 20:26:01
florian: W Polsce dopiero w XIX wieku przyjął się zwyczaj ubierania choinki — jest to zwyczaj zaczerpnięty z kultury niemieckiej, przejęty przez wiele europejskich nacji i nie tylko. W przypadku Polski jest to specyficzny przykład "germanizacji".
2022-11-24 22:23:19
miriam11: Patryk , podziwej sie zaś bydom wycinać!!!
2022-11-25 08:07:09
suski: ale na pewno najdrożej na Orlenie - https://youtu.be/DDSKUlFTNAA
2022-11-25 08:29:01
św. Patryk.: miriam podziwej się, wycinajom na okrągło: "W charakterystycznym i ważnym dla mieszkańców Augustowa miejscu leśnicy wycięli kilkanaście leciwych sosen, w tym cztery, które rosły na terenie miasta. Lasy Państwowe tłumaczą, że to błąd techniczny, bo leśnik dokonał złego pomiaru i niepotrzebnie wyciął dwa drzewa, które jednak i tak miały być spróchniałe. — Jesteśmy zszokowani tym, że ktoś wpada, wycina, zabiera i tłumaczy, że nic się nie stało. A stało się coś bardzo niedobrego — mówi zastępca burmistrza Augustowa."
2022-11-25 08:31:17
św. Patryk.: "Jak zaznaczają urzędnicy, żeby wyciąć drzewa, trzeba mieć zgodę właściciela. — Pamiętajmy też, że to miejsce znajduje się w strefie ochrony Kanału Augustowskiego, czyli podlega pod ochronę konserwatorską. Wiemy, że tej zgody nie było i nie było zgody naszej, jako właściciela gruntu — dalej uzasadnia wiceburmistrz. — Nawet gdyby ktoś wystąpił o taką zgodę do miasta, my byśmy jej nie wydali, bo to jest mienie mieszkańców."
2022-11-25 08:32:32
św. Patryk.: i co im kto zrobi? - nikt i nic, bo mafia leśna mózgiem, dupą i kręgosłupem od lat zrośnięta jest z kościołem i władzą
2022-11-25 08:35:32
św. Patryk.: a jak mafia LP "gospodaruje" w lasach wystarczy spacer po okolicy by się przekonać - burdel i totalna dewastacja
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: