Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Najpiękniejsza – nieprofesjonalna

W Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu wyróżniono najlepsze prace w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej.

Motto tegorocznej edycji brzmiało:
 
Gdybym złotą harfę miała,
to bym Tobie na niej grała,
gdybym złotą harfę miała,
moja Ty Ziemio!
 
Gdyby dali mi bogowie
wychwalać Cię w godnym słowie,
to bym Ciebie wychwalała,
gdybym godne słowa znała,
moja Ty Ziemio!


W konkursie wzięło udział 80 osób: malarstwo - 31, rękodzieło artystyczne - 16, poezja - 24, fotografia - 17. W sumie ocenie poddano 142 prace.
 
Uroczysta gala odbyła się w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Strumieniu. Tam też oficjalnie otwarto wystawę prac konkursowych. W Galerii Sfart w holu Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury, można podziwiać nagrodzone prace w XXI Ogólnopolskim Konkursie Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej. Otwarcie wystawy było oczywiście połączone z finałem i rozstrzygnięciem Konkursu
Zwiedzanie wystawy pokonkursowej jest możliwe od 27 listopada do 30 grudnia 2021 r., w godz 8:00-16:00.

Poniżej wyniki konkursu:
KATEGORIA MALRSTWO I GRAFIKA
 
Skład jury:
dr Barbara Głyda – prodziekan ds. współpracy Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wykładowczyni ww. uczelni, kuratorka „Galeri 12“ – miejskiej galerii sztuki współczesnej w Cieszynie;
Fryderyk Parwicki – artysta, plastyk, fotograf, wielokrotny laureat różnych prestiżowych konkursów (również międzynarodowych), wielokrotny laureat Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej;
Krystyna Nikiel-Katolik – malarka, plastyczka, ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, specjalistka rzemiosł teatralnych w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
 
Jury przyznało następujące nagrody:
 
I   nagroda – Renata Bartecka-Grochla, Tychy,  „Moja Ty Ziemio”
 
II nagroda   – Bożena Stępień, Jasienica, „Pola“
 
III nagroda – Krystyna Nowak, Łaziska Górne, „Spokojna”
 
Wyróżnienie – Edward Czech, Siemianowice Śląskie, „Plener w Brennej“

KATEGORIA RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE
 
Skład jury:
Regina Gosieniecka-Giertuga - hafciarka, znawczyni różnorakich technik rękodzielniczych, autorka i rekonstruktorka wielu sztandarów tematycznych, laureatka licznych konkursów, również Konkursu im. Emilii Michalskiej;
dr Barbara Głyda – prodziekan ds. współpracy Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, wykłądowczyni ww. uczelni, kuratorka „Galeri 12“ – miejskiej galerii sztuki współczesnej w Cieszynie;
Krystyna Nikiel-Katolik – malarka, plastyczka, ilustratorka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, specjalistka rzemiosł teatralnych w Teatrze Miejskim w Gliwicach.
 
 
Jury przyznało następujące nagrody:
 
I   nagroda – Władysława Wala, Wisła Mała, „Utkany krajobraz“(gobelin)
 
II  nagroda – Fryderyk Cul, Żywiec, „U kowala” - metaloplastyka
 
III nagroda – Danuta Szpernol, Strumień, „Paproć“ - szydełko
 
Wyróżnienie – Amalia Janik, Chybie, „Wilki“ – haft koralikowy
 
Wyróżnienie – Barbara Szajter, Drogomyśl, „Gwiazdki“ - frywolitka
 
 
 
KATEGORIA POEZJA
 
Skład jury:
Juliusz Wątroba – literat, poeta, prozaik, satyryk, felietonista, autor tekstów pieśni, piosenek i musicali oraz spektakli.
Anna Mazur – pedagog, poetka z Drogomyśla, autorka kilku tomików wierszy, uhonorowana wieloma nagrodami animatorka życia kulturalnego;
Beata Sabath – nauczycielka, pedagog, autorka kilku tomików wierszy, laureatka wielu nagród literackich, jurorka w licznych konkursach poetyckich.
 
 
Jury przyznało następujące nagrody:
 
 
I   nagroda – Iwona Świerkula, Warszawa, „Chata bez gaździny”
 
II  nagroda – Urszula Lewartowicz, Lublin, „Symfonia”
 
III nagroda – Anna Kobylińska, Warszawa, „Moja Ziemia”
 
Wyróżnienie I – Wacław Morawski, Pisarzowice, „List Ksawerci”
 
Wyróżnienie II – Danuta Ziembla, Chybie, „Pamięci Emilii”
 
 
KATEGORIA FOTOGRAFIA (GRUPY MŁODSZA I STARSZA)
 
Skład jury:
Fryderyk Parwicki - fotograf, artysta, plastyk, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych,
Michał Piekarski - fotograf, przyrodnik, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody Okręg śląski;
Tomasz Donocik – fotograf.
 
 
GRUPA MŁODSZA
 
I   nagroda  - Paweł Krawczyk, Pruchna „Zapach Ziemi“
 
II  nagroda  - Tymoteusz Szkrobol, Zaborze „Złota harfa“
 
III nagroda  -  Milena Kubasiak, Strumień „Deszczyk“
 
Wyróżnienie  - Tomasz Krawczyk, Pruchna, „Ziemia ukochana"
 
 
GRUPA STARSZA
 
I   nagroda  - Halina Krawczyk, Pruchna „Moja Ty Ziemio“
 
II  nagroda –  Kazimierz Kuczmik, Łąka „Ziemio jesteś magiczna“
 
III nagroda  - Oliwia Płaczek, Pawłowice „Schronienie 1“
 
Wyróżnienie - Barbara Karnas-Greń, Dębowiec „Oda do Ziemi"
 
 
 
Wystawę pokonkursową można oglądać w galerii Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w do 30 grudnia 2021 r.
 
Już dziś w imieniu organizatorów zachęcamy do udziału w kolejnej edycji konkursu.
 
Motto  XXII Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej:
 
 
Któż  zamieni miłość w słowa,
którą serce moje chowa,
do ojczystej, mojej ziemi
i zaśpiewa śpiewkę niemi?
 
Któż barwami wymaluje
miłość, którą serce czuje,
by pokazać obraz światu
pełen słońca i szkarłatu?
 
 
Fragment pochodzi z wiersza Emilii Michalskiej pt. Któż zamieni miłość w słowa,
 (zbiorek Chcę żyć, a nie być)
 


 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: