Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Najazd i zaślubiny

Wojowe z Sojuszu Drużyn Wczesnośredniowiecznych zawładnęli w miniony weekend Wzgórzem Zamkowym w Cieszynie. Towarzyszyły im niewiasty. Kilkudziesięcioosobowa grupa rozłożyła się obozem pod Wieżą Piastowską. Widzowie zostali przeniesieni w czasy Słowian i początków państwa polskiego.

Tłem historycznym imprezy „Od plemienia do państwa" stał się najazd Świętopełka I na Śląsk i Małopolskę oraz podporządkowanie grodziska w Podoborze (akurat po rekonstrukcji otworzyło ono swoje podwoje po drugiej strony Olzy) państwu Wielkomorawskiemu w 875 roku, a także włączenie Śląska w 989 roku do państwa Polan księcia Mieszka I.

W historyczne postaci wcielili się aktorzy Cieszyńskiego Studia Teatralnego oraz drużyny Słowian i Wikingów „Golęszyce", „Nordlige Sverda Hird", Wojów z Doliny Dramy „Swarzyca", Wikińsko-Słowiańskiej „Biały Wilk" i członkowie Stowarzyszenia Popularyzacji Kultur i Rzemiosł Dawnych „Gaudia", a także grupa muzyczna „Ovo".

Widzowie obejrzeli zatem napad zbrojny na Podoborę, a niedługo później słowiańskie zaślubiny. Przy okazji skosztowali gulaszy z dziczyzny i kaszy ze skwarkami. Potrawy te przyrządziły niewiasty wojów. Odbyły się też pokazy dawnego rzemiosła, turniej łuczniczy i postrzyżyny. Zielarki i wiedźmy przepowiadały przyszłość.

        

Impreza ta otworzyła cykl zamkowych spotkań z historią przygotowywanych przez Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie. Kolejne odbywać się będą w pierwsze weekendy czerwca, lipca, sierpnia i września.

                           ZOBACZ FOTORELACJĘ
źródło: GZC
dodał: AK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: