Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Szańce Jabłonkowskie w książce

432 strony, ponad 220 ilustracji, map, skanów – wkrótce ukaże się książka o szańcach jabłonkowskich

PORTA SILESIAE. JABLUNKOVSKÉ ŠANCE – RANĚ NOVOVĚKÝ FORTIFIKAČNÍ SYSTÉM NA POMEZÍ SLEZSKA, UHER A POLSKA (czyli Porta Silesiae. Fortyfikacje Jabłonkowa – Nowożytny System Fortyfikacji Na Pograniczu Śląska, Węgier I Polski) – to książka historyka Martina Krůla w języku czeskim, która już 20 lipca będzie miała uroczystą premierę w Mostach koło Jabłonkowa.

Publikacja jest wynikiem wieloletnich badań nad unikatowymi zabytkami nowożytnymi, tzw. fortyfikacjami jabłonkowskimi, rozsianymi w górskim obszarze Beskidów na pograniczu Republiki Czeskiej, Słowackiej i Polski.

 - Ochrona granic Śląska zyskała na znaczeniu w XVI wieku w związku z ekspansją Imperium Osmańskiego w głąb Europy, a wybudowane później fortyfikacje broniły go przez prawie trzy wieki. Rozległość zachowanych reliktów plasuje je w rzędzie lepiej zachowanych systemów fortyfikacyjnych przełęczy górskich. Tematem pracy są fortyfikacje polowe budowane na pograniczu śląsko-węgierskim od drugiej połowy XVI do początku XIX wieku. Celem pracy jest uchwycenie konstrukcyjno-historycznego rozwoju szans jabłonkowskich w jak najszerszym kontekście. Za główny okres uważa się pierwszy okres istnienia systemu aż do pierwszej połowy XVIII wieku, kiedy to pojawiło się niebezpieczeństwo najazdów ze strony Węgier. Uwaga skupia się na poszczególnych działaniach budowlanych, wyglądzie fortyfikacji i ich włączeniu w ogólny rozwój budownictwa fortecznego. Drugim ważnym obszarem zainteresowań jest "czynnik ludzki", czyli ludzie, którzy projektowali, budowali i bronili fortyfikacji. Wiąże się to również z życiem codziennym w fortyfikacjach, które można rozpoznać na podstawie zachowanych źródeł.

O wielkim znaczeniu i znaczeniu szańców Jabłonkowa dla całego Śląska wyraził kronikarz XVII w., Fryderyk Łukasz, słowami "i z roku na rok przekonywano się, jak użyteczny dla państwa śląskiego jest system obronny Jabłonkowa" – opisuje książkę wydawca, czyli Muzeum Těšínska.


Książka zawiera ponad 220 ilustracji, w tym mapy, plany, fotografie, skany materiałów archiwalnych i ilustracje z epoki.

 

Książkę można zakupić (Cena: 490 Kč) w oddziałach Muzeum Těšínska  lub na stronie Muzeum

W sobotę 20 lipca w miejscowości Na Wielkich Szańcach w Mostach koło Jabłonkowa odbędzie się akcja pod nazwą Książę Cieszyński i węgierski magnat na szańcach, podczas którego o godz. 12:30 odbędzie się uroczysta premiera publikacji PORTA SILESIAE. Więcej o wydarzeniu tutaj 

 

Red./mat.pras. [Muzeum Těšínska]

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: