Zaolziacy ruszają na pielgrzymkę
Pielgrzymi wyruszą po Mszy Św. (o 6:00 w kościele Najświętszego Serca Jezusowego w Czeskim Cieszynie). Na jasną Górę dotrzeć mają 25 lipca o 17:00, pokonując dziennie od 21 do 37 km.
Trasa pielgrzymki rozpocznie się w sobotę, 20 lipca, od Czeskiego Cieszyna i będzie prowadziła przez Cieszyn, Hażlach, Kończyce, Pielgrzymowice, Bzie, Pniówek, aż do Krzyżowic. Pielgrzymi pokonają tego dnia 37 km. W niedzielę, 21 lipca, trasa obejmuje odcinek od Krzyżowic do Jaśkowic, przez Żory, Las, Palowice i Bełk, co daje 21 km do przejścia. W poniedziałek, 22 lipca, uczestnicy pielgrzymki wyruszą z Jaśkowic do Kochłowic, przechodząc przez Orzesze, Bujaków, Paniowy, Halembę i Kłodnicę, co wyniesie 22 km. We wtorek, 23 lipca, trasa będzie prowadziła z Kochłowic do Brynicy, z przystankami w Łagiewnikach, Piekarach Śląskich, Świerklańcu oraz dodatkowo przez Bibielę i Ożarowice, co sumuje się do 29 km. W środę, 24 lipca, pielgrzymi będą kontynuować wędrówkę z Brynicy do Kamieńskich Młynów, przechodząc przez Bibielę, Woźniki i Ligotę Woźnicką, pokonując 27 km. Ostatni etap pielgrzymki, w czwartek, 25 lipca, rozpocznie się w Kamieńskich Młynach i będzie prowadził przez las, „Górkę Przeprośną” oraz przedmieścia Częstochowy, kończąc się na Jasnej Górze. Tego dnia do przejścia będzie 26 km.
Zaolziańska pielgrzymka, w zależności od potrzeb i możliwości uczestnika, możliwa jest do odbycia pieszo, rowerowo lub autokarowo.
- Nasza inicjatywa już od 1991 roku łączy wszystkich chcących podejmować trud pielgrzymowania do jasnogórskiego sanktuarium. Naprawdę wszystkich, bo choć zaczęło się od zaolziańskich Polaków, nasze szeregi rokrocznie zasila mnóstwo pątników z Polski oraz głębi Czech. Tych sześć, a dla niektórych siedem dni w drodze, to nie tylko okazja spędzenia aktywnie urlopu – to przede wszystkim czas duchowego wzrostu – informują Organizatorzy na stronie www.ppzaolzie.eu
Pielgrzymka to swoiste rekolekcje w drodze, które uczestnicy wykorzystują na modlitwę, śpiew, rozmowy z innymi pielgrzymami. Na trasie obecny jest kapłan, który służy słowem zachęty, sakramentem pokuty lub rozmową. Pielgrzymi doświadczają również bezinteresownej pomocy i gościnności parafian oraz gospodarzy, którzy zapraszają ich na nocleg do swoich domów.
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.