Dni Cyryla i Metodego w Podoborze
Dni Cyryla i Metodego są organizowane co roku, aby przybliżyć zwiedzającym życie w czasach misjonarzy. - Pokazujemy, jakimi technikami wyrabiało się materiał i odzież, jakimi posługiwano się narzędziami, a także jak się w tamtych czasach walczyło. Ideą jest, by archeopark ożył, żeby ludzie mogli lepiej wyobrazić sobie, jak w przedstawionych czasach się żyło" — mówi Lucie Rucka, kierownik Parku Archeologicznego w Podoborze.
Zwiedzający mogli przenieść się w czasy, kiedy żyli Cyryl i Metody, czyli w okres od VIII do XII wieku. Rucka dodaje: - Mamy gości ze wschodu — huzarów na koniach. Stąd w grodzisku między tradycyjnymi tutejszymi chatami i słowiańskimi namiotami zobaczymy też jurtę – wyjaśnia Rucka. Bardzo widowiskowe były też pokazy sokolników."
W tych dniach odwiedzający grodzisko mogli spróbować mielić zboże na kamiennych żarnach, używać replik wczesnośredniowiecznych narzędzi, uczyć się pisania głagolicą, strzelać z łuku czy tkać krajkę. - Głównie jest to grupa rekonstrukcji historycznej 'Tizon', która regularnie u nas występuje podczas różnych wydarzeń historycznych.
Oprócz tego, nie po raz pierwszy zresztą, imprezę uświetniły pokazy huzarów na koniach w wykonaniu z Grupy szermierki historycznej i wojennej oraz żywej historii Goryničové oraz pokazy sokolników. Przy czym Rucka wspomina również o archeologicznych znaleziskach, które potwierdzają obecność koni w grodzisku. "Kości koni znaleziono zarówno w samym grodzisku, jak i podczas budowy głównego budynku. Były one luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić, co świadczy o wyższym statusie tutejszych mieszkańców" — mówi.
Odwiedzający mogli również zobaczyć inscenizację "Putování Ibrahim ibn Jákoba", przedstawioną przez grupę "Tizon". Była to teatralna rekonstrukcja podróży żydowskiego podróżnika z X wieku, który opisywał swoje obserwacje z podróży po słowiańskiej Europie.
Park Archeologiczny przygotował na dalszą część wakacji wiele atrakcji. 10 sierpnia odbędzie się impreza historyczna ukazująca życie Słowian od starożytności po średniowiecze. - Będzie słowiańska osada, w której zobaczyć można będzie życie praczłowieka i narzędzia, jakie wytwarzał, aż po średniowiecze z pisarzami i możliwością nauki pisania — zapowiada Rucka.
Przez całe wakacje trwa także akcja "Archeologiczne lato", organizowana we współpracy z Instytutem Archeologii w Brnie. W jej ramach odbywają się spacery po grodzisku z archeologiem oraz szereg warsztatów. - Na warsztaty trzeba się wcześniej zapisywać. Ich tematy i terminy można znaleźć na naszych stronach, podobnie jak rezerwacje na zwiedzanie w ramach lata z archeologią — informuje Rucka.
(indi)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.