Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nagrodzeni za twórczość w Istebnej

Zuzanna Ptak z Koniakowa, Jolanta Rucka z Jaworzynki i Jan Juroszek z Istebnej to laureaci tegorocznych Nagród Rady Gminy Istebna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Jak informuje Urząd Gminy Istebna, w Centrum Koronki Koniakowskiej w Koniakowie odbyło się uroczyste rozdanie Nagród Rady Gminy Istebna za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

Laureatami zostali:

ZUZANNA PTAK z Koniakowa – jedna z najbardziej poważanych koronczarek, doskonale znająca tajniki tradycyjnej koronki koniakowskiej. Artystka umiejętnie łączy tradycyjne wzory w rytmie powtarzających się sekwencji z nowymi, nowocześniejszymi motywami. Jest niedościgniona w tworzeniu sukienek, bluzek czy innych elementów stroju kobiecego. W 2015 roku otrzymała nagrodę im. Oskara Kolberga.

JOLANTA RUCKA z Jaworzynki – hafciarka i wieloletnia twórczyni strojów regionalnych. Wykonuje m.in. brucliki, nogawice, koszule, kabotki i fortuszki a także elementy zdobnicze strojów regionalnych w postaci „wyszyć” beskidzkim haftem krzyżykowym. Wiele wykonanych przez siebie elementów stroju przekazuje nieodpłatnie, jako prezenty ważnym osobistościom.

JAN JUROSZEK z Istebnej – twórca ludowy, mistrz kowalstwa artystycznego. Wszystkie elementy swoich dzieł wykonuje ręcznie, dzięki czemu wyroby są oryginalne i unikatowe. Najsłynniejszą pracą jest Złotogłowiec, którego można podziwiać na co dzień na szczycie Złotego Gronia w Istebnej. Artysta wykonał także sowy, ogrodniczkę, księgę z okuciami, potężnego srebrnego orła czy wóz z końmi. Jego dzieła doceniane są nie tylko w kraju, ale również za granicą.

Laureaci otrzymali  kwiaty, list gratulacyjny oraz nagrody pieniężne ufundowane z budżetu gminy Istebna.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: