Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Nagroda dla Gminy Goleszów

Gmina Goleszów otrzymała tytuły Lidera Integracji Europejskiej oraz Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi. Konkurs „Wzorowa Gmina” organizowany był pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Śląskiego, Wojciecha Saługi oraz Przewodniczącego Konwentów Powiatów Województwa Śląskiego Starosty Bielskiego, Andrzeja Płonki.

W poniedziałek 15 października 2018r . w Muzeum Śląskim w Katowicach, odbyła się „Gala Wzorowych”, w trakcie której przyznane zostały nagrody dla najlepszych samorządów województwa śląskiego. Gmina Goleszów została nominowana do wąskiego grona 21 laureatów Śląskiej edycji konkursu. W jego ramach zostało nagrodzonych 10 miast oraz 10 gmin wiejskich, a także wręczono tytuł „Wzorowego Samorządowca”. Warto zauważyć, że województwo śląskie składa się ze 167 gmin, w tym 49 gmin miejskich, 22 gmin miejsko-wiejskich oraz 96 gmin wiejskich.
Wyróżnienie w konkursie można było otrzymać m.in. w kategoriach bezpieczeństwo, edukacja, kultura, służba zdrowia, sport, turystyka, współpraca zagraniczna, wykorzystanie środków czy współpraca z organizacjami pozarządowymi. Nominowane do konkursu gminy oceniała kapituła, w skład której wchodzili m.in. przedstawiciele patronów honorowych oraz grono niezależnych ekspertów z instytucji nadzorujących wykorzystanie funduszy unijnych.

Tytuł Lidera Integracji Europejskiej Gmina Goleszów otrzymała w uznaniu współpracy z gminami partnerskimi Reiskirchen, Wędrynia i Bystrzyca. Pierwsze porozumienie o współpracy partnerskiej zostało zawarte z gminą Resikierchen. Współpraca obu gmin rozpoczęła się 21 lat temu 22 sierpnia 1997 roku, czyli o wiele wcześniej (prawie 7 lat) przed wejściem Polski do Unii Europejskiej. Wędrynia jest gminą partnerską od 19 kwietnia 2004 r. a Bystrzyca od 27 lutego 2008 r. Przy ocenie wzięto również pod uwagę, wspólnie projekty realizowane z czeskimi partnerami.

Grono oceniające doceniło również poziom współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi w zakresach dot. pomocy społecznej, podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, działalności na rzecz języka regionalnego, realizacji inicjatyw wspierających rozwój demokracji, wspólnot i społeczności lokalnych, działalności na rzecz dzieci i młodzieży (w tym ich wypoczynku), kultury czy przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym. W chwili obecnej, na terenie gminy, prężnie działa: 11 stowarzyszeń, 1 fundacja, 8 klubów sportowych, 9 jednostek OSP i 7 KGW. Zdarza się, że w działania na terenie Gminy angażują się również organizacje spoza jej granic administracyjnych. Dzięki zaangażowaniu trzeciego sektora w życie publiczne w 2017 r. możliwe było wspólne zrealizowanie 61 zadań w różnych dziedzinach życia społecznego. Wydatki związane ze współpracą z organizacjami pozarządowymi przekroczyły kwotę 344 tysięcy złotych, co biorąc pod uwagę charakter wiejski gminy oraz liczbę jej mieszkańców jest dużą wartością.  – Jestem zaszczycony otrzymaniem przez Gminę tego wyróżnienia. Jest ono wyrazem uznania podjętych przeze mnie, radnych gminy oraz pracowników wysiłków i cieszę się, że zostały one dostrzeżone. Tytuł jest również motywatorem do kontynuowania starań, by warunki życia w Gminie Goleszów stale się polepszały - zaznacza Wójt Gminy Goleszów.

(red/mat.pras.)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-16 21:45:22
piki1969: to sa dopiera jaja, kto to pisze te rankingi????????????
2018-10-17 17:56:04
Wyborca 456: do piki1969: wystarczy przeczytać artykuł ze zrozumieniem i dokładnie a wszystko stanie się jasne: kto i za co nagrodę przyznał. Wbrew temu co niektórzy próbują głosić, że u nas w gminie nic się nie robi zostaliśmy już po raz czwarty w ostatnim czasie docenieni i nagrodzeni. Wcześniej była II nagroda w konkursie "Najpiękniejsza wieś woj. Śląskiego" w kategorii "Strona internetowa sołectwa" (www.dziegielow.org.pl) a także dwie nagrody czytelników "Głosu..." dla Wójta K.Glajcara i radnego B.Koneckiego. Niestety ze smutkiem trzeba stwierdzić, że inni nas docieniają a my sami siebie nie umiemy. A nie sądzę, żeby te wyróżnienia były za nic.
2018-10-19 19:22:24
bodziek: Nie tak dawno temu w podobnej wiejskiej gminie... Punkt 7 protokołu sesji Rady Gminy Fredropol. http://bip.fredropol.pl/.../Protok%C3%B3%C5%82%20Nr%20LX... Stąd pytania. Czy Gmina została nominowana do konkursu Wzorowa Gmina przez któryś z organów nadrzędnych, czy zgłosiła się sama? Czy to zwycięstwo jest w jednej z głównych kategorii regulaminowych, czy to własna propozycja kategorii dodatkowej? Czy z udziałem w konkursie wiążą się jakieś zobowiązania finansowe (np. wpisowe, zapłata za film, opłata w przypadku wyróżnienia, opłata za umieszczenie i utrzymanie wpisu na stronie organizatora itp.)?
2018-10-19 19:26:59
bodziek: http://bip.fredropol.pl/fck_pliki/file/Sesje%20Rady%20Gminy/2018/Protok%C3%B3%C5%82%20Nr%20LX_2018%20z%20LX%20sesji%20Rady%20Gminy%20Fredropol%20z%20dnia%2028%20wrze%C5%9Bnia%202018%20roku.pdf
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: