Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Regerowska wrażliwość Komitetu Wyborczego Wyborców SIŁA

Z okazji przypadającej w poniedziałek 80 rocznicy śmierci Tadeusza Regera, członkowie stowarzyszenia jego imienia oraz kandydaci w wyborach samorządowych z KWW SIŁA zapalili 14 października na grobie tego działacza socjalistycznego i robotniczego, jednego ze współprezydentów Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego w 1918 r. znicze. Po uroczystości odbył się piknik wyborczy SIŁY w pobliskiej gospodzie, gdzie mieszkańcy mogli porozmawiać z ubiegającymi się o mandaty, a także wzajemnie się poznać.

Z wyborcami spotkała się również prezes Stowarzyszenia im. Tadeusza Regera Agnieszka Lamek-Kochanowska, która startuje do sejmiku śląskiego z KW Partii Razem. Czy Reger nadal może inspirować ludzi do działania? Lamek-Kochanowska nie ma co do tego wątpliwości. – Przecież jego działania w radzie miejskiej były ewidentnie prospołeczne. To przecież on walczył o wodociągi, to on walczył o światło elektryczne, żeby było bezpieczniej w mieście. Walczył o mieszkania komunalne. Był prezesem Towarzystwa Kasy Chorych w Cieszynie, przyczynił się do budowy szpitala w Bystrej, który był postawiony dla górników – wylicza jednym tchem kandydatka do sejmiku.

Śladem regerowskiej wrażliwości stara się iść Joanna Wowrzeczka, która walczy o fotel burmistrza nadolziańskiego grodu. Już sama nazwa jej komitetu wyborczego odwołuje się w swej nazwie do stowarzyszenia „Siła” założonego przez Regera w Orłowej (na obecnym Zaolziu). Zapytaliśmy ją z czym zwracają się do niej mieszkańcy miasta, jej potencjalny elektorat. – Od takich spraw bardzo konkretnych, czyli jaki jest mój stosunek do parkingów, czy nie należy wyprowadzić transportu ze Śródmieścia, co z targowiskami miejskimi, że na Przerwy-Tetmajera spod asfaltu wyszło źródło sześć lat temu i nikt z tym nic nie robi, a przecież jest to droga miejska, przez brak żarówek na niektórych ulicach, zwłaszcza na tych „literackich”, przez sport, jak dzielić środki. Właściwie każdy obszar życia społecznego ma swoje ułomności i ludzie oczekują, że się na nie spojrzy i zacznie się szukać rozwiązania – odpowiada Wowrzeczka. – Generalnie ludzie kochają Cieszyn – podkreśla Wowrzeczka – ale mówią mi, że zmarniał. Nie potrafią wskazać źródła, ale taki obraz się rysuje. Ja uważam, że to jest bardziej globalny wymiar. My nie znaleźliśmy odpowiedzi, podobnie i w lokalnej polityce, na te przemiany, które zachodziły na górnym poziomie, a nawet poza Polską. Pewne kryzysy dotykają całą Europę.

Na pikniku przewinęła się setka, a może więcej osób, w różnym przedziale wiekowym. Przy kiełbasce z grilla, ciastkach i wszelkiego rodzaju napojach rozmawiano o sprawach związanych ze wspólnym miastem i o wielkiej polityce. Dyskusjom tym przygrywał akordeon. A że pogoda dopisała, więc i dzieci się nie nudziły. Miały przygotowany plac zabaw oraz różne atrakcje. Słowem okazuje się, że nawet w dobie wszechpanujących sieci społecznościowych i mediów elektronicznych spotkania wyborcze twarzą w twarz, kandydata z wyborcą nie odeszły do lamusa. Bo przecież to wtedy mogą się poznać ludzie o podobnych poglądach i wrażliwości, wymienić pomysłami, wzbogacić program wyborczy i dojść do jakże prostego wniosku, że hasło „w jedności siła” nie jest li tylko wytartym komunałem, ale ma przełożenie na wspólne działanie na rzecz swej małej, ale tej właśnie podstawowej wspólnoty jaką jest miejsce, w którym się razem mieszka.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: red.

Komentarze

21
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-16 20:41:55
piki1969: poziom tego jest po prostu żenujący, zresztą w sumie jak cały Cieszyn
2018-10-17 00:05:06
bronek91: Jestem tylko ciekaw, czy Tadeusz Reger podpisałby się pod ideologią głoszoną przez Krytykę Polityczną. Zdaje się, iż przedstawionej bliższa jest tradycja KPP, z poglądami której Reger był na bakier... No cóż, nie pierwszy raz w historii ktoś podszywa się pod piękną tradycję.
2018-10-17 00:12:44
bronek91: Per analogiam, przypomina to nowoczesną logikę, parafrazując słowa wypowiedziane przez posła/posłankę czy posłę Kamilę Gasiuk- Pihowicz; Jezus popierałby aborcję, On zawsze był za biednymi ludźmi..... Choć treści zawarte np. w Didache ewidentnie temu porządkowi rzeczy zaprzeczają.
2018-10-17 06:58:53
nobody66: @piki1969, jeżeli Cieszyn jest dla Ciebie taki żenujący, to znajdź sobie inne wspanialsze miejsce do życia, nikt Cię tu nie trzyma. Nie pluj na moje miasto.
2018-10-17 08:44:08
Wał-ujew: Jak mają się stwierdzenia Joanny Wowrzeczki typu "Cieszyn jest jak moje mieszkanie, w którym czuję się najlepiej" i opowiadanie o tym jaki to Cieszyn jest fajny, że miasto szkół, piękna historia etc. z artykułem Igora Miecika z GW, gdzie m. in. za sprawą Wowrzeczki został przedstawiony "trochę inny" obraz tego miasta. Poziom hipokryzji Wowrzeczki jest porażający, a to że startuje w wyborach na burmistrza to kpina.
2018-10-17 13:37:45
Mach: Wał-ujew; nie widzę sprzeczności,mieszkanie które kocham, także trzeba posprzątać, mieszkanie ,które kocham, chcę udoskonalić bo dostrzegam także jego mankamenty. To miłość doskonała dla miasta bo pragnę jego rozwoju i dostrzegam możliwość poprawienia na lepsze. Więc gdzie tu hipokryzja? Zatem wg. ciebie to wszyscy kandydaci to hipokryci, bo każdy z nich kocha miasto a mimo to snuje w swoim programie rozważanie na temat poprawy życia jego mieszkańców. Może to Wał-ujew u Ciebie kiepsko z logiką, lub prowadzisz negatywną kampanię wyborczą na rzecz kogo? przyznaj się. Czy znasz kogoś z kandydatów lepiej wykształconego od pani Wowrzeczki, może wskażesz spośród kandydatów większego społecznika? Argumenty na hipokryzję zanim napiszesz uogólnienia mijające się z faktami.
2018-10-17 15:07:02
pavcio: do Wał-ujew masz nieaktualne informacje, ale nie ma się co dziwić bo w tym mieście nie ma mediów - są tylko opłacane informacje. Artykuł nieżyjącego juz redaktora Igora Miecika, współpracownika Polski Zbrojnej był inspirowany przez ówczesnego burmistrza, który dziś rządzi Hufcami Pracy.
2018-10-17 15:41:39
tom lem: Wykształcona? - dziś te tytuły się zdewaluowały. Tytuł pozostaje a wkład w dziedzinę nauki z której go otrzymano jest tyle warte co mgr po WUML. Doświadczenie społecznika? czy jest potrzebne burmistrzowi - zawsze wytłumaczy swoje decyzje względami społecznymi. Zbyt wiele ogólników jak na socjologa przystoi, ale socjolog sztuki to chyba od tłumaczenia co sztukmistrz ma na myśli w sposób bardzo ogólny – tu widać wykształcenie – pasuje do wszystkiego. Ble ble ble - po pięciu latach spróbujcie rozliczyć z konkretów - ze stuki przecież trudno wyżyć.....
2018-10-17 16:29:28
Mach: Tomie,habilitacja po doktoracie,to coś więcej niż mgr. Zatem mówiąc o dewaluacji tytułów naukowych, należy to odnieść do każdego wykształconego kandydata na burmistrza, który tych stopni naukowych nie posiada- w tym względzie nie zaprzeczysz ,że mój argument w tym zakresie jest prawdziwy niezależnie co byś podniósł za argument na poparcie tejże dewaluacji. Odnosząc to do pieniądza to 400 zł zdewaluowanych ma zawsze większą wartość od 100 zł zdewaluowanych i tego się nie da podważyć. Odnośnie ogólników w kampanii wyborczej to ,zauważ, że wszyscy tymi ogólnikami się posługiwali nawet ci co w REM już funkcjonowali i znają budżet miejski. Wszyscy kandydaci unikali konkretów. Zgadzam się z Tobą ,że ze sztuki trudno wyżyć, a tym bardziej z pracy społecznej. Jest to jednak w przypadku tej kandydatki niepodważalny argument o jej wrażliwości w zakresie potrzeb społecznych i socjalnych lokalnej społeczności, której jej najsłabszą częścią będzie się zajmował samorząd w najbliższych 5 latach, o których wspominasz.Zauważ, że mój poprzedni wpis kierowałem do Wau-jewa by podał argumenty,na okoliczność zarzutu hipokryzji kandydatki i to był pewien ogólnik, który można przypisać każdemu kandydatowi, ale jeśli argumentów brak to taki zarzut jest nieuprawniony.
2018-10-17 17:28:30
krzysztof.mm: Joanna Wowrzeczka - to jedyna uczciwa i sensowna kandydatura na stanowisko burmistrza w Cieszynie - dobry Bóg da, to miasto wreszcie będzie miało szansę na normalność, odejście od zapyziałego nepotyzmu i kolesiostwa
2018-10-17 18:03:20
tom lem: Nie ma dobrych kandydatów, raczej od wszystkiego majstry od niczego czeladnicy. Wybór oscyluje pomiędzy mającymi „doświadczenie” (w samorządzie) a tymi którzy próbują się dostać ( dorwać). Dzisiaj obiecanki a po pół roku zostaje jak było, bo się nie da z braku pieniędzy. Ci mający „ doświadczenie” to często - w załatwianiu prywaty - a próbujący się dostać, szybko zostaną sprowadzenie do parteru przez obowiązujące układy. Nie rozumiem tylko dlaczego jeżeli ktoś jest przykładnym społecznikiem ( wydaje mu się?) z poziomu burmistrza będzie jeszcze lepszym. (marne wykształcenie czy megalomania ?) Obym się mylił ale: ze społecznika nie będzie burmistrza a z burmistrza społecznika ( to inne Światy) - czyli nie koloryt tylko szarzyzna (Szara?) – może większe wpadki, jak dotąd? @ krzysztof.mm: jak piszesz - dobry Bóg da – już ci wierze!!!
2018-10-17 18:21:44
tom lem: ->Mach – dajesz znak „=” pomiędzy: więcej (lepiej tzn. bardziej ogólnie) gadane i pieniędzmi? Toś mnie zaskoczył, jako znawca budżetu gminy.
2018-10-17 20:37:37
Mach: Tomie, co ja mogę za to,że ty tak rozumujesz. Zresztą każdy ma jakieś tam ograniczenia. Zatem powtórzę. Jeśli postawiłeś tezę ,że tytuły naukowe się zdewaluowały, to idąc twoim tokiem myślenia,wszytkim kandydatom te stopnie naukowe się zdewaluowały. Tyle tylko, że pani Wowrzeczka jest dr hab.(400), a pozostali mgr(100). W tym zakresie moja teza ,że Pani Wowrzeczka jest lepiej wykształcona od pozostałych kandydatów jest prawdziwa . I teraz do ciebie może to za trudne,ale oczywiste jest ,że przy dewaluacji 400 zdewaluowane nie równa się zdewaluowanemu 100. czym to niby cię zatem zaskoczyłem?
2018-10-17 20:48:18
Wał-ujew: Mach; wyraziłem własne, subiektywne zdanie. Dla mnie to co napisałem jest argumentem, a to co opisałem jest właśnie hipokryzją i to w wyjątkowo odrażającej postaci. Tak to widzę. Nie lubię oczerniania mojego miasta. Ludzie, którzy kochają Cieszyn tak nie postępują. Pavcio; ciekawe skąd takie info? Nawet jeśli by tak było, to przecież nie ówczesny wiceburmistrz wypłakiwał się Miecikowi, tylko panie z Krytyki Politycznej.
2018-10-17 21:24:41
tom lem: Te czasy już minęły, choć wykształcenie jest bardzo ważne, by być czołobitnym przed tytułami. Jeżeli przywiązywać wagę do habilitacji w obojętnej dziedzinie, to kandydatka Mach- a i krzysztof-a.mm, bije na głowę panujących już dr. JO i BF, których działania czkawką odbijają się miastu. Tylko czy artysta i socjolog sztuki posiada wykształcenie przydatne do kierowania miastem? Mam wątpliwości, choć należałoby spodziewać się dobrych intencje (lecz gdzie te intencje czasem lądują ?). W tym zakresie teza, że Pani Wowrzeczka jest lepiej wykształcona dowodzi tylko, że więcej czasu poświęciła na naukę i lubi się uczyć. Czy czas poświęcony na naukę jest przydatny do kierowania miastem w tym wypadku, gdy okres nauki minął a należałoby wykorzystać wiedzę i doświadczenie?
2018-10-17 21:52:55
krzysztof.mm: walnij browca, wyluzuj rajtuza - pisanie ci nie idzie
2018-10-17 22:41:18
tom lem: Nie mów tak szczerze bo ci uwierzę
2018-10-17 23:08:09
kredka800: Liczyłem na dogrywkę między Wowrzeczko, a obecnym burmistrzem. Debaty jasno pokazały że Wowrzeczko na burmistrza się nie nadaje . Debata w radio Bielsko to totalna klęska tej pani,po prostu żenada. Piknik w gospodzie, tak to odpowiednie miejsce dla tej pani.
2018-10-17 23:50:26
Mach: Co do kandydatów na burmistrza to czekamy na drugą turę, gdzie będziemy podejmowali ostateczne decyzje wyborcze. W moim stwierdzeniu nie ma czołobitności poza stwierdzeniem faktu w zakresie ,który Tomie określiłeś dewaluacją tytułów naukowych.W zakresie przydatności do kierowania miastem wybór pomiędzy chemikiem ,socjologiem, nauczycielem religii czy etnologiem zawsze będzie trącił myszką, ale cóż skoro mamy tylko takich kandydatów, polubimy bądź nie, takiego, który ostatecznie uzyska największe poparcie. Ktoś rządzić musi. Wał-ujew ani przez chwilę nie wątpiłem w twoją subiektywną wypowiedź, bo wszyscy subiektywnie się wypowiadamy. nie na darmo powiadają ,że "prawdziwa cnota krytyk się nie boi". Natomiast rzeczowa krytyka prowadzi zawsze do postępu i w tym zakresie niczego złego w przeciwieństwie do Ciebie w udzielonym wywiadzie w GW Pani Wowrzeczki nie dostrzegam- i tu się różnimy.
2018-10-18 01:12:05
bronek91: Trzeba dodać, iż ten jak to określił Mach "nauczyciel religii" jest również z wykształcenia prawnikiem i elektrykiem zarazem.
2018-10-18 06:02:30
tom lem: .... z tym, że elektryk już rządził i to na wyższym stołku z wiadomym skutkiem. Wykształcenie prawnicze bez praktyki jest tylko kolejnym papierem. Szkoda, że zwłaszcza w urzędzie gminy górują majstry z domorosłą praktyką. Konkursy na stanowiska - organizowane jak plebiscyty piękności - bez podstawy zawodowej u kandydatów. Efekt też wiadomy gdy nauczyciel religii ( osoba bez skazy ?) zabiera się za politykę. Wartości upadły? - a może brak zdecydowania w podejmowaniu decyzji kim będę – nauczycielem religii, elektrykiem, prawnikiem.... wszystkim i niczym....
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: