Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na wakacjach uczyć się będą języka polskiego

Blisko 250 osób z 30 krajów świata weźmie udział w XXVIII letniej szkole języka, literatury i kultury polskiej organizowanej przez Szkołę Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Zajęcia rozpoczną się 1 sierpnia.

Szkoła Języka i Kultury Polskiej Uniwersytetu Śląskiego już od prawie 30 lat organizuje letnią szkołę języka, literatury i kultury polskiej. – Z roku na rok w zajęciach uczestniczy coraz liczniejsza grupa osób zainteresowanych poznawaniem języka polskiego, pięknem polskiej kultury, bogactwem literatury i historią naszego kraju. W tegorocznym kursie uczestniczyć będzie prawie 250 osób z blisko 30 krajów świata, wśród których znajdą się stypendyści Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Senatu RP oraz studenci uczelni partnerskich Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (m.in. ponad 40-osobowa grupa studentów z Beijing University of Technology w Pekinie oraz Southwest University w Chongqing) – mówi Jacek Szymik-Kozaczko, rzecznik prasowy Uniwersytetu Śląskiego.


Uroczysta inauguracja letniej szkoły rozpocznie się 1 sierpnia o godz. 12.30 w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie. W wydarzeniu udział wezmą: prorektor ds. współpracy międzynarodowej i krajowej dr hab. prof. UŚ Tomasz Pietrzykowski, przedstawiciele władz miasta Cieszyna i województwa śląskiego, reprezentanci organizacji kulturowych, instytucji pożytku publicznego, służb mundurowych oraz zaproszeni goście. Wykład inauguracyjny wygłosi prof. zw. dr hab. Andrzej Noras – prorektor UŚ ds. badań naukowych.
Codziennie przez cały miesiąc uczestnicy letniej szkoły będą uczyć się języka polskiego na zajęciach, które nastawione są przede wszystkim na kształcenie ich umiejętności komunikacyjnych. Będą też uczestniczyć w wykładach, konwersatoriach i seminariach z zakresu historii, literatury, sztuki, kultury, przemian społecznych i gospodarczych, sytuacji politycznej w Polsce oraz wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej. W programie znajdą się ponadto gry i zabawy językowe, spotkania poetyckie, pokazy, koncerty, biesiada śląska, spotkania z ciekawymi ludźmi reprezentującymi różne dziedziny wiedzy – dodaje rzecznik uczelni.

W weekendy studenci będą mieli możliwość wzięcia udziału w wyjazdach edukacyjnych. Będą poznawać region i specyfikę życia w Polsce. W tym roku będą to m.in. wycieczki szlakiem Beskidu Śląskiego, wizyta w Muzeum Auschwitz-Birkenau, w siedzibie polskich królów na Wawelu, a także warsztaty wokalno-taneczne w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” w Koszęcinie.

Sztandarowymi wydarzeniami towarzyszącymi letniej szkole są Wieczór Narodów i sprawdzian z języka polskiego. Wydarzenia te zaplanowano na 15 sierpnia. Tym razem cudzoziemcy uczestniczący w letniej szkole, a także goście z polskich i zagranicznych ośrodków naukowych zmierzą się z tekstem dyktanda napisanym przez prof. dr hab. Jolantę Tambor – dyrektor Szkoły Języka i Kultury Polskiej UŚ, dr. Marcina Maciołka z Katedry Międzynarodowych Studiów Polskich UŚ oraz dr Małgorzatę Smereczniak z SJiKP.

KD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: