Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Na świętej Doroty będzie śniegu za płoty

Dawniej na Śląsku Cieszyńskim ważne daty w roku wyznaczały okresy zbiorów pracy przy inwentarzu, a także wydarzenia kościelne. Jednym z nich, które obecnie zostało w większości zapomniane, jest wspomnienie świętej Doroty – męczennicy z Cezarei.

Luty w danej tradycji Śląska Cieszyńskiego naszpikowany był wydarzeniami, podczas których mieszkańcy podejmowali określone działania. Po święceniu świec i soli nadszedł czas na wspomnienie św. Doroty – patronki młodych małżeństw, ogrodników, botaników. Tego dnia szczególne zadania miała młodzież - W dawniejszych czasach w niektórych okolicach, w godzinach wieczornych starsza młodzież odgrywała smutne przedstawienie o męczeństwie i śmierci św. Doroty. Sztuka ta oparta była na starodawnej pieśni, która dziś jest już całkowicie zapomniana. A zaczynała się tak: „Żyła sobie Dorota, pobożnego żywota. Król się o niej dowiedzioł, po Dorotke skazać doł…- cytuje Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

Święta Dorota kojarzona była również z kilkoma przysłowiami. Dawniej mawiano „Na świętej Doroty będzie śniegu za płoty”, co odnosi się do dawnej śnieżnej, polskiej zimy.

 

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-02-06 17:09:55
wyśmienity cwaniaczek: a niech doebie śniegu --- !!! przede wszystkim pod drzwi 3 braci co by nikt nie wlozł i sie nie zaraził -------- syfem, salmonellom i kowidem :)
2021-02-07 14:19:16
św. Patryk.: im więcej ten kościół świętych produkuje, tym większy w nim burdel i poruta - JP II to już poszedł na maksa no i tonie łajba
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: