Na sesji powiatowej o sytuacji na rynku pracy
Według informacji przedstawionych przez Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie pod koniec roku 2017 zarejestrowanych osób bezrobotnych było 3768. W powiecie cieszyńskim stopa bezrobocia pod koniec ubiegłego roku wyniosła 5,3%. W porównaniu do roku 2016 zmniejszyła się o 1 punkt procentowy.
Struktura bezrobocia (2017 r.):
- według płci - w rejestrze osób bezrobotnych było zarejestrowanych 55% kobiet i 45% mężczyzn,
- według wieku - żadna grupa wiekowa nie dominowała,
- według wykształcenia – ponad 50% stanowiły osoby z wykształceniem zawodowym, podstawowym oraz gimnazjalnym,
- według miejsca zamieszkania – na terenie powiatu cieszyńskiego miejsce zamieszkania (wieś, miasto) nie ma większego wpływu na ilość zarejestrowanych osób bezrobotnych,
- czas pozostawania bez pracy osób bezrobotnych – najliczniejszą grupę (44%) stanowią osoby zarejestrowane w okresie dłuższym niż 6 miesięcy. Długotrwałe bezrobocie staje się problemem na rynku pracy – czytamy w informacji przedstawionej przez PUP,
- w roku 2017 najliczniejszą grupą osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP byli robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, a także sprzedawcy i pracownicy usług. Najmniejszą grupę stanowili kierownicy,
- większy odsetek zarejestrowanych osób bezrobotnych stanowiły osoby nie posiadające prawa do zasiłku,
- pod koniec 2017 roku w PUP w Cieszynie było zarejestrowanych 310 osób z niepełnosprawnością. Osoby z orzeczoną niepełnosprawnością wśród wszystkich osób bezrobotnych stanowią 8%.
W całym kraju spada stopa bezrobocia z dwucyfrowej na jednocyfrową. To jest trend, który się utrzymuje również w powiecie cieszyńskim. Jednak Urzędy Pracy mają nadal bardzo dużo pracy. Ponieważ obsługujemy zarówno osoby zarejestrowane, bezrobotne, w tym niepełnosprawne, osoby pracujące zapewniając środki firmom na szkolenie w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego, a także obsługujemy pracodawców, którzy chcą zatrudnić cudzoziemców – przyznała w rozmowie z OX.PL Anna Stefaniak- Bacza Dyrektor PUP Cieszyn.
Z informacji przedstawionej przez PUP wynika, iż stale rośnie ilość ofert pracy składanych przez pracodawców. W naszym powiecie rozwija się branża transportowa, handlowa, turystyczna. Odczuwalny jest deficyt w zawodach związanych z budownictwem, gastronomią, hotelarstwem, transportem towarów oraz szeroko rozumianą produkcją. Warto również zaznaczyć znaczny wzrost zainteresowania pracodawców zatrudnieniem cudzoziemców.
Urząd realizuje programy i projekty. Rok 2018 to kontynuacja prowadzonych działań. Mamy środki na aktywizację osób bezrobotnych. Cały czas trwa nabór na staże. Firmy będą mogły uzyskać środki na stworzenie nowych miejsc pracy. Jesteśmy już po naborze i po rozstrzygnięciu szkoleń w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Obsługujemy firmy, które chcą zatrudnić cudzoziemców, zajmujemy się osobami niepełnosprawnymi, realizujemy wiele projektów, programów współfinansowanych ze środków unijnych. Wszystko po to aby, jak najwięcej środków, w zeszłym roku niemal 16 mln zł, zostało w powiecie cieszyńskim – wymieniała Stefaniak-Bacza.
Dyrektor PUP wspomniała również o remoncie. W związku z przeprowadzką poradni psychologiczno-pedagogicznej do nowej siedziby, dwa piętra w budynku PUP zostały nam przekazane i będziemy je remontować na potrzeby PUP – dodała Stefaniak-Bacza.
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.