Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Na 25. rocznicę wyborów

Z okazji ćwierćwiecza rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów po II wojnie światowej, Książnica Cieszyńska zaprasza na wystawę 'Powinniśmy wracać po swoich' poświęconej zgrupowaniu partyzanckiemu NSZ ''Bartka' oraz na spotkani autorskie z dr. Dariuszem Węgrzynem, prezentującym książkę 'Od pierwszego strajku do Trzeciego Szeregu'.

W najbliższym tygodniu przypada 25 rocznica wyborów z 4 czerwca 1989 r. - Z tej okazji Książnica proponuje dwa wydarzenia, przypominające o trwających także w naszym regionie kilkudziesięcioletnich zmaganiach z ustrojem narzuconym Polsce przez Związek Sowiecki. Już we wtorek, 3 czerwca o godz. 16.00 w siedzibie biblioteki odbędzie się wernisaż wystawy pt." "Powinniśmy wracać po swoich" poświęconej Zgrupowaniu partyzanckiemu NSZ "Bartka" 1945-1947. Z kolei w piątek, 6 czerwca o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy odbędzie się spotkanie autorskie z dr. Dariuszem Węgrzynem, który zaprezentuje swoje najnowszą książkę: "Od pierwszego strajku do „Trzeciego Szeregu”. NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie (1980–1983). Opis konfliktu politycznego" - zaprasza Krzysztof Szelong, Dyrektor Książnicy Cieszyńskiej.


Wernisaż wystawy pt." "Powinniśmy wracać po swoich", 3 czerwca o godz. 16.00

Autorem wystawy, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Pokolenie i Związek Żołnierzy NSZ Okręg Podbeskidzie, jest Bogdan Ścibut (koordynator programu), a jej konsultantem historycznym dr Dariusz Węgrzyn (OBEP IPN Katowice). Ekspozycja będzie prezentowana w Cieszynie do 29 czerwca 2014 r.

Wystawa składa się z dwudziestu siedmiu elementów ekspozycyjnych. Na dwudziestu pięciu planszach prezentowany jest fragment najnowszego dorobku Instytutu Pamięci Narodowej oraz programu badawczego Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręgów: Podbeskidzie i Górnośląskiego. Na dwóch słupach informacyjnych zaprezentowano nazwiska pięciuset siedemdziesięciu osób związanych ze Zgrupowaniem oraz wykazy osób skazanych i zamordowanych.


Promocja książki: "Od pierwszego strajku do "Trzeciego Szeregu", 6 czerwca 2014 r. o godz. 17.00

W piątek 6 czerwca 2014 r. o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej, przy ul. Menniczej 46 odbędzie się  spotkanie z dr. Dariuszem Węgrzynem (OBEP Katowice) autorem wydanej niedawno obszernego opracowania zatytułowanego Od pierwszego strajku do „Trzeciego Szeregu”. NSZZ „Solidarność” Region Podbeskidzie (1980–1983). Opis konfliktu politycznego. Spotkanie organizowane jest przez Książnicę Cieszyńską we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach


(red.)

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: