Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

My som stela, zimnioków momy wiela

Ziemniak w kuchni polskiej, ale także cieszyńskiej, to warzywo szczególne. Śmiało można powiedzieć, że Polska ziemniakami stoi, a ilość potraw opartych na kartoflach jest trudna do oszacowania. Dlatego też fakt ten można wykorzystać w bardzo szczytnym celu.

W następny czwartek, 25 października między 12:00 a 17:00 na cieszyńskim rynku zjeść będzie można placki ziemniaczane. Przyrządzać je będą wolontariusze Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną koło w Cieszynie. Akcja organizowana jest rokrocznie od 2011 roku.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na remont zamku w Bażanowicach, który ma być przekształcony w Centrum Wymiany Doświadczeń "Ekozofia Niepełnosprawnych". Na czym ono ma polegać?

Jak czytamy na stronie internetowej programu, nasz projekt jest pierwszym w Polsce, który proponuje kompleksowe rozwiązania edukacji, rehabilitacji, włączenia w życie społeczne osób z niepełnosprawnością intelektualną. Sama nazwa "Ekozofia" to neologizm oznaczający ekologiczną filozofię - w tym przypadku odnosi się do techniki budowy Centrum, który zakłada wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań wspierających środowisko naturalne. Dodatkowo, centrum ma uczyć ekologicznego stylu życia i poszanowania przyrody.

Co ważne, historia koła w Cieszynie sięga dokładnie 4 listopada 1977 roku, kiedy to przy Zarządzie Miejskim Towarzystwa Pomocy Dzieciom w Cieszynie powstało Koło Specjalistycznej Pomocy Dzieciom Upośledzonym Umysłowo. Funkcjonowało ono do 1994 roku, kiedy formalnie przyłączyło się do istniejącego obecnie Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. To pokazuje, że na przestrzeni lat grupa ta działa bardzo aktywnie w naszym regionie i pomaga wszystkim, którzy pomocy potrzebują.

Jeśli chodzi o aktualny etap prac w sprawie budowy Centrum, to udało się stworzyć projekt architektoniczny oraz uzyskać zgodę na budowę. Potrzebne są jednak fundusze - na chwilę obecną udało się uzbierać jedynie 20% wymaganej kwoty. Dlatego też warto wybrać się na rynek w Cieszynie i zjeść placki. Jeśli na to zabraknie czasu, można dokonać wpłaty na konto stowarzyszenia - szczegóły tutaj.

Rogers

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2018-10-20 18:57:58
utopiec: My som stela, zimnioków momy wiela My sÓm stela, ziYMioków mÓmy wiela.
2018-10-21 23:03:35
bronek91: utopiec, Zdaje się, iż nadawanie gwarze jakiejś ściśle określonej pisowni i wszelkiego typu podobne regulacje w końcu spowodują, iż w konsekwencji spora część ludzi stela de facto pomimo posługiwania się wyrażeniami stosowanymi przez przodków w oczach "fachowców" wcale nie będą porozumiewali się narzeczem uznawanym za gwarowy. Do czego to prowadzi? Do regionalizmu? Do tworzenia odrębnego sztucznego języka? Gwara jest językiem ludu i może posiadać różny wymiar w zależności od miejsca występowania. Osobiście uważam, iż fraza My som stela, zimnioków momy wiela jest bardziej poprawna niż forma przedstawiana z Twojej strony. A do literatury nie odsyłaj, już kiesik podobne belfry przeganiały tych co godali po naszymu. Dzisio zaś je na opak.
2018-10-23 09:22:41
wyśmienity cwaniaczek: czekam na akcję - "my som cieszyniaki jemy naszych braci - buraki :)"
2018-10-23 10:23:01
wranek: Lud stela dycki rzondził tak: ziymiok ziymioki, ziymioków.
2018-10-23 10:24:02
wranek: Lud stela dycki rzondził tak: ziymiok ziymioki, ziymioków.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: