Muzeum na kółkach w Cieszynie
Wczoraj (13.07) Muzeum na kółkach przyjechało do Cieszyna. Od maja do sierpnia br. wspomniane Muzeum odwiedzi łącznie 22. miejscowości. Na trasie przejazdu nie mogło zabraknąć miasta po polskiej stronie Olzy. Cieszyn został wybrany jako jedno z pięciu miast na Śląsku w drodze konkursu. Ja, jako koordynator lokalny, napisałam projekt. Myślę, że to jest naprawdę wyjątkowe wydarzenie – podkreśla Dorota Herok, koordynatorka lokalna „Muzeum na kółkach” w Cieszynie.
Projekt do kwietnia 2016 roku odwiedzi 47 miejscowości. W Cieszynie Muzeum będzie gościć do środy (15.07). Jest to mobilna wystawa, dlatego na kółkach. W zeszłym roku w październiku powstało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie – dodaje Herok. Projekt ten przywędrował do Cieszyna dzięki warszawskiemu Muzeum we współpracy z Cieszyńskim Ośrodkiem Kultury „Dom Narodowy” oraz Gminą Cieszyn.
Jak podkreślają główni organizatorzy, „Muzeum na kółkach” to nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie, który przybliża historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Celem tego projektu jest mówienie o życiu Żydów w Polsce, a nie tylko o Holocauście, bo takich miejsc pamięci jest sporo. Polacy i Żydzi mają przecież tysiąc lat wspólnej historii. Żydzi mieli ogromny wpływ na naszą kulturę, sztukę, literaturę. To jest bardzo duże dziedzictwo – tłumaczy Dorota Herok.
Muzeum na kółkach to mały fragment naszej wystawy warszawskiej, która mówi o tysiącletniej historii Żydów polskich na ziemiach polskich. Nie każdy może przyjechać przecież do Warszawy. Chcemy również obudzić w mieszkańcach i pokazać historię lokalną. Opowiedzieć o Żydach, którzy mieszkali w Cieszynie przed wojną ale też wcześniej – mówi z kolei Szymon Gotowski – edukator „Muzeum na kółkach”.
W bogatym programie można nie tylko zobaczyć mobilną wystawę. Lokalni koordynatorzy przygotowali specjalny program wydarzeń towarzyszących. Wczoraj oprócz oficjalnego otwarcia wystawy odbyły się m.in. warsztaty tańca izraelskiego i żydowskiego, czy spacer z przewodnikiem. Centralnym punktem wystawy jest jednak interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza Muzeum. Na mapie tej naniesione są te najważniejsze miejsca związane z lokalną historią żydowską. Jest duże zainteresowanie „Muzeum na kółkach”. Dopiero zaczęliśmy, a już przez naszą wystawę w Cieszynie przewinęło się wiele osób. Ogólnie w innych miastach zainteresowanie też jest duże. Może dlatego, że nasza wizyta w mieście jest swego rodzaju nagrodą. To nie jest tak, że my po prostu przyjeżdżamy. Jest konkurs miast i Cieszyn razem z innymi walczył o to, żeby to Muzeum tutaj przyjechało – podkreśla Gotowski.
Wystawa „Muzeum na kółkach” będzie czynna na Rynku również dziś i jutro (15.07) w godzinach od 13.00 do 19.00. Ponadto nie zabraknie kilku innych wystaw, wieczorów filmowych, wieczorów z kuchnią i muzyką żydowską jak również warsztatów, spotkań, prezentacji, czy koncertu.
Impreza pod patronatem OX.PL
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.