Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Muzeum frontem do turysty

Czekali na ten dzień od chwili powstania. Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa od dzisiaj zaprasza do siebie frontowym wejściem. Już nie przez wąski i ciemny korytarz a od strony ulicy można wejść do placówki.
Dokładnie to czekaliśmy na tę chwilę od 1995 roku - przyznaje z uśmiechem Karol Franek twórca cieszyńskiego Muzeum Drukarstwa. Muzeum otrzymała w miejskiej kamienicy dodatkowe pomieszczenie. Jednak jest ono o tyle cenne, że znajduje się na ścianie frontowej budynku. Teraz już bez problemów można wejść do muzeum od strony ulicy Głębokiej. Dodatkowo jest witryna, w której umieszczać można niewielkie eksponaty a tym samym zachęcać do zwiedzenia wnętrza.
W tym pierwszym pomieszczeniu będziemy witać gości. Część z jego ścian będzie wykorzystana na galerię - dodaje Franek. W galerii mają znaleźć miejsce dzieła lokalnych twórców.
 
 
Cieszyńskie Muzeum Drukarstwa jest jedną z nielicznych tego typu placówek w kraju. I co przy każdej okazji zaznacza Karol Franek, maszyny zebrane w kolekcji, cały czas działają. Tylko w ubiegłym roku niewielką placówkę odwiedziło ponad sześć tysięcy osób. Pojawiają się turyści z bardzo odległych stron, także z zagranicy. To tutaj odbywają się praktyczne lekcje dla młodzieży.
Zdaniem Franka, wszystko dzięki temu, że placówka została wpisana w Śląski Szlak Zabytków Techniki. To nam bardzo pomogło - przyznaje. W nowo otwartej galerii zawisły już prace.
 
 
W remoncie pomogły fundusze z gminnego budżetu. Prace trwały blisko dwa miesiące. W ostatnich dniach w porządkowaniu muzeum pomagali podopieczni Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Cieszynie, którzy od kilku lat korzystają z pracowni grafiki muzeum.
Swego rodzaju nowe otwarcie muzeum to także nowe godziny funkcjonowania. Teraz do wakacji placówka będzie czynna od wtorku do piątku w godzinach od 10-17. W sezonie turystycznym dodatkowo w soboty oraz niedziele od 14 do 18.
 
 
Jan Bacza
źródło: OX.PL
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: