Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Msza patriotyczna z okazji Święta Konstytucji w Kościele Marii Magdaleny w Cieszynie

Msza patriotyczna z okazji Święta Konstytucji w Kościele Marii Magdaleny w Cieszynie. Fot: Stanisław Konopka
źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-03 14:38:57
św. Patryk.: msza patriotyczna to jak wegetarianizm mięsny
2022-05-03 16:27:01
talleyrand: 1 kwietnia 1656 r. król Polski Jan Kazimierz powierzył Polskę opiece Marii, którą równolegle obwołał Królową Polski. W owym okresie Rzeczpospolita zmagała się z inwazją ze strony prawosławnej Moskwy wspierającej Kozaków, permanentnie nękana była muzułmańskimi napadami, a na domiar złego, w 1655 r. państwo od północy zaatakowali protestanccy Szwedzi. Niemal całe terytorium państwa znajdowało się pod obcą okupacją. Sytuacja zmusiła Jana Kazimierza do emigracji do Głogówka na Śląsku. Powszechnie panowała atmosfera bierności i skłonności do zdrady na rzecz szwedzkiego monarchy, w związku z niepowodzeniami Warszawy w wojnie z Moskwą. Kolejno padały lub poddawały się bez walki poszczególne ośrodki oporu (Np. Ujście, Warszawa, czy Kraków), za to mężnie bronił się Gdańsk. W kulturze polskiej, za sprawą piśmiennictwa literackiego Henryka Sienkiewicza, to właśnie oblężenie Częstochowy, a nie Gdańska, urosło do miana punktu krytycznego i symbolu, którego przejście spowodowało zmianę w sytuacji pokonanej Rzeczpospolitej. Protestanci uchodzą za wspólnotę, która odrzuca wyjątkowe postrzeganie postaci Marii. Dawniej wyglądało to nieco inaczej i za przykładem Lutra, Maria także wśród protestantów cieszyła się estymą.
2022-05-03 16:27:40
talleyrand: Faktem jest, iż zaprawione na frontach wojny trzydziestoletniej i owładnięte fanatyzmem religijnym szwedzkie oddziały dopuszczały się na terytorium Polski wielu aktów nietolerancji, zniszczeń, grabieży i spustoszeń, o skali odpowiadającej, a nawet przewyższającej niechlubne dokonania hitlerowskie parę wieków później. Naruszona została siatka urbanistyczna i wiele kwitnących przed najazdem szwedzkim ośrodków miejskich do tej pory nie odzyskało swego dawnego znaczenia. Wymordowanych mieszczan zastąpiła ludność o innych predyspozycjach kulturowych. To właśnie oblężenie Częstochowy zostało uznane za punkt zwrotny w konflikcie ze Szwedami, ze względów symbolicznych. Społeczeństwo polskie wspólnie wystąpiło przeciw szwedzkiemu okupantowi, a realia wojny szarpanej i zmieniająca się sytuacja międzynarodowa spowodowały wyparcie wojsk protestanckich z kraju. Jan Kazimierz, po swym powrocie złożył w katedrze lwowskiej ślubowania, w których np. zobowiązywał się wziąć pod opiekę włościan, czego królowi nie było dane zrealizować. Od tego czasu, 1656 r. Maria jest postrzegana jako Królowa Polski. Stanowisko to zostało podtrzymane przez Stolicę Apostolską i potwierdzone w roku 1923, kiedy jako dzień Marii, Królowej Polski wyznaczono dzień 3 Maja.
2022-05-03 16:41:16
talleyrand: Objęcie stanu włościańskiego opieką państwa, przynajmniej w wymiarze symbolicznym, potraktowano jako realizację przysięgi złożonej niegdyś przez Jana Kazimierza. Konstytucja 3 Maja była pierwszym dokumentem, w której treści znalazły uregulowania chroniące ludność stanowiącą większą część społeczeństwa.
2022-05-04 08:31:49
suski: msza z okazji święta konstytucji w kościele, który pod rękę za pieniądze chadza z władzą co tę konstytucję depcze i plugawi - to coś jak 'operacja specjalna'
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: