Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Można więcej zarobić

Osoby, które nie osiągnęły wieku emerytalnego, a dorabiają do emerytury lub renty, muszą sprawdzać, czy ich zarobki nie spowodują zmniejszenia lub zawieszenia wypłaty świadczenia. Od 1 czerwca 2022 r. obowiązywać będą nowe limity dorabiania do emerytury i renty. Będą one obowiązywać do 31 sierpnia 2022 r.

Przy pobieraniu renty lub wcześniejszej emerytury, a więc jeśli nie osiągnęło się jeszcze odpowiedniego wieku emerytalnego, należy uważać przy uzyskiwaniu dodatkowych przychodów. Nie ma żadnych przeciwwskazań, aby takie osoby podejmowały się prac zarobkowych, jednak objęte są one limitami dorabiania. Muszą więc corocznie rozliczać się w ZUS z dodatkowych dochodów.

Od 1 czerwca br. kwota przychodu odpowiadająca:
70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2021 r. wyniesie 4364,70 zł brutto
130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia ogłoszonego za IV kwartał 2021 r. wyniesie 8 105,80 zł brutto.

Zmniejszenie świadczenia (emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy) następuje, gdy przekroczy się 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, a zawieszenie – po przekroczeniu 130 proc. Z kolei renciście socjalnemu świadczenie zostanie zawieszone już po osiągnięciu 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Limity dorabiania dotyczą także osób pobierających rentę rodzinną.

Kwota maksymalnego zmniejszenia jest różna dla poszczególnych świadczeń, a od marca tego roku do końca lutego 2023 r. wynosi:
691,94 zł dla emerytur i rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy,
518,99 zł dla rent z tytułu częściowej niezdolności do pracy,
588,19 zł dla rent rodzinnych, do których uprawniona jest jedna osoba.

Należy pamiętać, że limity nie obowiązują emerytów i rencistów, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny, czyli 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Limity nie dotyczą także pobierających rentę inwalidy wojennego lub rentę rodzinną po inwalidzie wojennym oraz rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy powstała w związku ze służbą wojskową i rent rodzinnych po tej osobie. Oni mogą dorabiać bez ograniczeń.

Emeryt i rencista ma obowiązek powiadomić ZUS o podjęciu dodatkowej pracy zarobkowej i o wysokości osiąganego przychodu. Osoby pobierające powyższe świadczenia powinny pilnować górnego limitu dorabiania, aby nie zostało im pomniejszone lub zawieszone wypłacanie renty lub emerytury.

AK, mat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-28 16:24:24
św. Patryk.: Można?... wielu emerytów nie będzie miało wyjścia, będzie MUSIAŁO zarabiać, i to coraz więcej zarabiać, by przeżyć - wpuszczeni przez PiS w kanał galopującej inflacji będą teraz tyrać, po to w gruncie rzeczy by zapełniać portfele bandy złodziei i oszustów rządzącej dziś Polską, także tych co za burdel pt. "Polski Ład" wzięli nagrody po 30 000 zł - zresztą nie tylko emeryci są na maksa dziś dojeni przez władzę, ale co to za pociecha
2022-05-28 19:59:23
kamila222216: Zgadzam się z tobą święty
2022-05-28 20:02:11
tom lem: ...Patryk! ty weź i zatankuj się za Olzą, bo już jedziesz na oparach ;-)
2022-05-28 20:48:55
hadig: Ale głupoty w tym artykule. Autor tego artykułu niech się dokształci a potem pisze. Przecież osoby pobierające renty socjalne są już rozliczane na tych samych zasadach co osoby pobierające inne świadczenia, typu renta z tytułu niezdolności do pracy, a nie jak tu jest napisane - zawieszenie po przekroczeniu 70 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - tak było kiedyś !!! Obecnie - zawieszenie po przekroczeniu 130 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, w innym przypadku zmniejszenie świadczenia. Wszędzie o tym trąbią...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: