Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Można stracić prawo jazdy

Jak informuje Komenda Główna Policji w związku ze zmianami w przepisach od 1 stycznia 2017 r., znowelizowanych przepisów dla kierowców, istotną zmianą, jaka weszła w życie z tą datą, jest znowelizowany tryb przekazywania staroście informacji o ujawnionym naruszeniu polegającym na przekroczeniu prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym.

Zgodnie z nowymi zasadami, fakt zatrzymania przez policjanta prawa jazdy, w związku z popełnionym wykroczeniem, pozostanie bez wpływu na możliwość późniejszego zatrzymania tego dokumentu na okres 3 miesięcy, a do wydania przez starostę decyzji w tym zakresie, wystarczająca będzie informacja o ujawnieniu takiego wykroczenia.

Przypomnijmy, dotychczas istniała luka prawna polegająca na tym, że kiedy kierowca „stwierdził”, ze nie posiada przy sobie prawo jazdy (w przypadku kiedy policjant chciał zatrzymać dokument w przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym), nie było podstaw prawnych do jego późniejszego zatrzymania.

- Jednocześnie informujemy, że nie uległy zmianie przepisy załącznika (tzw. taryfikatora) do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 1624, z późn. zm.). Bez zmian pozostały także przepisy załącznika nr 1 (wykaz naruszeń wraz z liczbą odpowiadających im punktów) do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie postępowania z kierowcami naruszającymi przepisy ruchu drogowego (Dz. U. poz. 488). – dodaje KGP

(red/mat.pras.)

 

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-01-03 12:52:50
yaezy: Większość tej hołoty będzie jeździła dalej tylko bez prawka i jeszcze na bani.
2017-01-25 11:33:12
marekdd: Kolego \'yaezy\', po co takie ostre słowa? Przepis generalnie nie jest zły, ale jest na naszym terenie (i nie tylko naszym) całe mnóstwo miejsc, gdzie znak obszaru zabudowanego jest, ale de facto być nie powinien, bo np. pole, duże odległości do budynków itp. Przyczyny są różne, ale najczęściej to urzędnicza nadgorliwość bo pod hasło \"bezpieczeństwo\" można podpiąć najgłupsze pomysły. A niestety najczęściej tam zasadza się policja. Z takimi absurdami także (a może i w pierwszej kolejności) należy walczyć.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: