Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Dołożą do utylizacji

Pierwszy raz w gminie Dębowiec będzie można otrzymać dofinansowanie na usuwanie azbestu. Osoby zmieniające pokrycia dachowe, mogą liczyć na wsparcie inwestycji.

Około 40 tysięcy metrów kwadratowych – na tyle szacuje się powierzchnię pokryć dachowych wykonanych z azbestu w gminie Dębowiec. Leżący na dachu eternit nie jest szkodliwy, jednak kiedy go usuwamy i kruszymy, w powietrze uwalniane są mikroskopijne cząstki drażniącego, rakotwórczego pyłu. On sam może wydzielać się również w wyniku erozji. Gmina Dębowiec, pierwszy raz, przystąpiła do programu dofinansowania usuwania azbestu z pokryć dachów. Osoby, które zgłoszą się do urzędu gminy, mogą liczyć na wsparcie.

Jak zaznacza wójt Dębowca, Tomasz Branny – obiekt posiadający azbest musi figurować w "Programie usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Dębowiec”, który został przyjęty uchwałą Rady Gminy Dębowiec jesienią 2015 roku. Wówczas można starać się o zwrot części kosztów usuwania i unieszkodliwienie azbestu.

Wyroby zawierające azbest muszą być usunięte w całości i jednorazowo  z obiektu, tj.  z budynku, budowli albo nieruchomości, których dotyczy umowa o przyznanie dotacji celowej. Prace związane z demontażem, usunięciem i unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest muszą zostać wykonane przez przedsiębiorców uprawnionych do świadczenia tego rodzaju usług.

- Dotacja na ten cel pochodzi z naszego budżetu. Założyliśmy, że dofinansowanie kosztów inwestycji obejmuje maksymalnie 50 % inwestycji, lecz nie więcej niż 600 zł za tonę usuniętego azbestu, kiedy następuje jego demontaż, transport i utylizacja. Jeżeli mieszkaniec chce tylko wywieźć i zutylizować te odpady, wówczas dopłacamy 300 zł za tonę. Całość inwestycji możemy dofinansować maksymalnie do 2 tysięcy złotych – wyjaśnia wójt.

Osoby zainteresowane programem powinny, zanim rozpoczną prace, złożyć wniosek do urzędu gminy. Termin upływa końcem marca 2017. r.

JB

źródło: ox.pl/mat. prasowe
dodał: JB

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-01-03 20:23:37
Przepierón: Taka sama ściema jak przy dotacji do wymiany pieca CO. Nie dajcie się ludzie nabrać!!! Takie ochłapy jak 300zł/tone to se mogą wsadzić tam gdzie słońce nie dociera. Niech sobie leży na dachu, spełnia swoją role. <br /><br />\&quot;Leżący na dachu eternit nie jest szkodliwy, jednak kiedy go usuwamy i kruszymy, w powietrze uwalniane są mikroskopijne cząstki drażniącego, rakotwórczego pyłu.\&quot;<br /><br />
2017-01-03 20:26:17
Przepierón: Toksycznymi psimi odchodami leżącymi na trawnikach na których bawią się dzieci, kocimi jscochami i kupami w miejskich piaskownicach jakoś nikt się nie zajmuje, tylko eternit na dachu gryzipiórkom przeszkadza.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: