Dołożą do utylizacji
Około 40 tysięcy metrów kwadratowych – na tyle szacuje się powierzchnię pokryć dachowych wykonanych z azbestu w gminie Dębowiec. Leżący na dachu eternit nie jest szkodliwy, jednak kiedy go usuwamy i kruszymy, w powietrze uwalniane są mikroskopijne cząstki drażniącego, rakotwórczego pyłu. On sam może wydzielać się również w wyniku erozji. Gmina Dębowiec, pierwszy raz, przystąpiła do programu dofinansowania usuwania azbestu z pokryć dachów. Osoby, które zgłoszą się do urzędu gminy, mogą liczyć na wsparcie.
Jak zaznacza wójt Dębowca, Tomasz Branny – obiekt posiadający azbest musi figurować w "Programie usuwania wyrobów zawierających azbest z terenu Gminy Dębowiec”, który został przyjęty uchwałą Rady Gminy Dębowiec jesienią 2015 roku. Wówczas można starać się o zwrot części kosztów usuwania i unieszkodliwienie azbestu.
Wyroby zawierające azbest muszą być usunięte w całości i jednorazowo z obiektu, tj. z budynku, budowli albo nieruchomości, których dotyczy umowa o przyznanie dotacji celowej. Prace związane z demontażem, usunięciem i unieszkodliwieniem wyrobów zawierających azbest muszą zostać wykonane przez przedsiębiorców uprawnionych do świadczenia tego rodzaju usług.
- Dotacja na ten cel pochodzi z naszego budżetu. Założyliśmy, że dofinansowanie kosztów inwestycji obejmuje maksymalnie 50 % inwestycji, lecz nie więcej niż 600 zł za tonę usuniętego azbestu, kiedy następuje jego demontaż, transport i utylizacja. Jeżeli mieszkaniec chce tylko wywieźć i zutylizować te odpady, wówczas dopłacamy 300 zł za tonę. Całość inwestycji możemy dofinansować maksymalnie do 2 tysięcy złotych – wyjaśnia wójt.
Osoby zainteresowane programem powinny, zanim rozpoczną prace, złożyć wniosek do urzędu gminy. Termin upływa końcem marca 2017. r.
JB
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.