Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Motocykliści zjadą do Cieszyna

To będzie już szóste spotkanie motocyklistów. Co roku kilkudziesięciu miłośników dwóch kółek spotyka się na Śląsku Cieszyńskim. To są osoby z całej Polski, najczęściej bywalcy Rajdów Katyńskich.
Rajd Katyński to Międzynarodowy Motocyklowy Rajd na Wschód do miejsc, w których zginęli i spoczywają polscy oficerowie, policjanci, pracownicy Straży Granicznej. Trasa co roku się zmienia się, ale nie może zabraknąć takich miejsc jak: Katyń, Smoleńsk, Miednoje, Piatichatki koło Charkowa, Bykownia koło Kijowa, cmentarz na Rossie w Wilnie, cmentarz Łyczakowski we Lwowie, wzgórza Wuleckie, Kuropaty koło Mińska na Białorusi.
 
Podczas jednego z takich rajdów narodził się pomysł, by miłośnicy dwóch kółek spotykali się także na Śląsku Cieszyńskim. Bo przecież Polacy nie zostali tylko za wschodnią granicą, są też za tą południową. Stąd też nasze wyprawy na Śląsk Cieszyński i Zaolzie – wyjaśnia organizator spotkania Mirosław Wenglorz
 
W 2007r. odbyło się pierwsze spotkanie na Śląsku Cieszyńskim. Sam jestem górnikiem, więc chcę też tym, którzy przyjadą tutaj opowiedzieć o górnictwie – śmieje się Wenglorz. Ale nie to jest najważniejsze. Motocykliści odwiedzają przede wszystkim ważne i historyczne miejsca z naszego regionu. W czeskiej części Śląska Cieszyńskiego jesteśmy zawsze w miejscu, gdzie zginęli nasi słynni piloci Żwirko i Wigura, na cmentarzu w Stonawie, na grobie żołnierzy 12 pułku z Wadowic, poległych i pomordowanych w 1919r. w czasie 7 dniowych walk o Śląsk Cieszyński – dodaje organizator.
 
 
Szóste spotkanie Motocyklistów na Śląsku Cieszyńskim rozpocznie się w najbliższą niedzielę. Zazwyczaj zlot cieszyński, motocykliści rozpoczynali wracając ogólnopolskiego spotkania w Częstochowie. W tym roku jednak miłośnicy dwóch kółek się zbuntowali. Wszystko przez zapowiedzianą przez prezydenta Częstochowy konkurencyjną imprezę – I Ogólnopolskie Dni Motocyklowe. Dlatego organizatorzy zlotu, w którym w ubiegłym roku wzięło udział blisko 50 tysięcy osób, postanowili przenieść się do Gietrzwałdu. I tam też odbędzie się zlot gwiaździsty. W Częstochowie niestety polityka wzięła górę – komentuje Mirosław Wenglorz. Cieszyński zlot jednak odbędzie się bez przeszkód. Plan od niedzieli do czwartku jest bardzo napięty. W każdej chwili można do nas dołączyć – zapraszaja organizatorzy.
 
Spotkanie motocyklistów rozpocznie się w niedzielę i potrwa do czwartku. Ich bazą będzie schronisko Koss w Górkach Wielkich.
 
Jan Bacza
źródło: OX.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: