Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Modlili się o mądrą Europę

Polska przewodniczy Unii Europejskiej. W dniu przewodnictwa ze Szczyrku popłynęła ekumeniczna modlitwa o podejmowanie mądrych decyzji i światło Ducha Świętego.

U stóp Białego Krzyża modlono się o radosną, szczęśliwą i chrześcijańską Europę tuż obok wykutych kamiennych tablic z 10 przykazaniami.

Górale beskidzcy - zarówno wyznawcy kościoła katolickiego jak i ewangelickiego modlili się o mądrość w podejmowaniu decyzji przez urzędników, którzy będą odpowiedzialni za polską prezydencję. Miejsce wybrane na ekumeniczną modlitwę nie jest przypadkowe, to właśnie tu w momencie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej górale spotkali się przy wykutym Dekalogu.

Modliwa na Białym Krzyżu była prowadzona przez ks. Jana Byrta z parafii w Szczyrku Salmopolu.

Ks Byrt zaznaczył w swoim kazaniu, że  narody słowiańskie, a szczególnie  Polska ma się z czym podzielić z Europą.  Ma co pokazać Europie. Ma co ofiarować.-Tym czymś najważniejszym jest  nie nasz wzrost gospodarczy, który też jest ważny ale najważniejsza jest nasza żywa wiara w Boga. Błogosławiony naród, którego Bogiem jest Pan . Błogosławiona Europa , której Bogiem jest Pan Bóg. Szczęśliwa Europa, której Bogiem jest Pan. Radosna Europa , której Bogiem jest Pan. To Europa szczęśliwa i pełna miłości do drugiego człowieka potrzebującego, chorego, starego. O taką Europę modliliśmy się radosną i szczęśliwą. Kochającą Boga i człowieka – mówił ks. Jan Byrt
W czasie modlitwy wystąpił także Henryk Kretek asystent Przewodniczącego Paralamentu  Europejskiego  Jerzego Buzka , który przywiózł słowa Jerzego Buzka do zgromadzonych przy kamiennym Dekalogu:  - Znajdujemy się dziś w szczególnym miejscu i w szczególnym czasie. Legendy utrzymują iż Biały Krzyż na Salmopolu wpisuje się w historię Beskidów śmiercią, krwią powstańców, łzami ale i śmiechem , radością górali i turystów. Zebraliśmy się tutaj w dniu , którym tworzymy najnowszą historię Europy. Gesty pojednania, miłości zjednoczenia płyną z każdego miejsca , w którym znajdują się ludzie, dlatego dziś znowu jesteśmy razem . Nie zawsze ciałem  ale duchem na pewno jestem teraz i zawsze z Wami. Spoglądając w stronę ołtarza na Kotarzu wierzę, że wkrótce spotkamy się tam na wspólnej modlitwie, czego Wam i sobie życzę  - napisał Jerzy Buzek.

Głos zabrali też przedstawiciele Miasta Szczyrk. Na koniec symbolicznie zostały wypuszczone białe gołębie symbol Ducha Świętego i pokoju , które zaniosły do Europy  przyczepione do siebie Słowo Boże z Ewangelii Mateusza28 rozdziału, 20 wiersz "A oto ja jestem z wami po wszystkie dni aż do skończenia świata - Mówi Jezus!
Górale swoją modlitwę zakończyli pieśnią: "Pod Twą Obronę Ojcze na niebie ".

KOD

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: