Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Mniej koszą? To zamierzone

Bujna trawa w parku? Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie postanowił kosić trawy w standardzie ekologicznym. Co to znaczy?

Jak informuje Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie, w mieście koszenie będzie rzadsze: - Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie, wsłuchując się w głosy mieszkańców Cieszyna, zdecydował, że w roku 2022 ograniczy koszenie terenów zieleni miejskiej. Sposób utrzymania trawników zależy od funkcji, jaką spełniają. W pasach drogowych będą wykaszane tylko skrzyżowania, okolice przejść dla pieszych, okolice przystanków, zakręty, w celu zapewnienia bezpieczeństwa użytkowników dróg. Na pozostałych odcinkach dróg, koszenie będzie wykonywane na jedną szerokość roboczą kosiarki bądź odcinki te nie będą w ogóle koszone. Wszystko będzie uzależnione od natężenia ruchu na danych odcinkach drogi, jej kategorii utrzymania i tempa wzrostu traw.

Na terenach zieleni urządzonej, głównie  w parkach, będą pozostawiane nieskoszone fragmenty trawników oraz wprowadzone zostanie koszenie w szachownicę – poszczególne kwartały wykaszane będą co drugie lub trzecie koszenie. Tereny nieurządzone będą koszone jednokrotnie, aczkolwiek nie na całej powierzchni. Wykaszane będą tereny wzdłuż granic działek miejskich z sąsiednimi nieruchomościami. Pewne trawniki, które z założenia i pełnionej funkcji wymagają częstszego koszenia będą utrzymywane tak jak do tej pory.

Jak wyjaśniają urzędnicy, coraz bardziej odczuwamy skutki zmian klimatycznych związane z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi takimi, jak długotrwały brak opadów powodujący suszę czy intensywne, krótkotrwałe opady deszczu skutkujące gwałtownymi wezbraniami cieków wodnych, niewydolnością systemu kanalizacji deszczowej i lokalnymi podtopieniami. - Miasta mobilizują się i podejmują działania adaptacyjne, mające na celu złagodzenie oddziaływania niekorzystnych zjawisk atmosferycznych na środowisko miejskie. Jednym z takich działań jest koszenie traw w standardzie ekologicznym. Zmiana polega na pielęgnacji trawy na nieco innej wysokości, w innym rytmie i częstotliwości niż dotychczas. Utrzymanie dłuższej trawy wpływa korzystnie na środowisko, jest to także sposób na poprawę retencji wody i utrzymanie większej wilgotności w obszarach zurbanizowanych. Wyższa trawa przyczynia się do lokalnego obniżenia temperatury, tłumi hałas i zatrzymuje szkodliwe pyły a także staje się dogodnym siedliskiem bytowania dla wielu drobnych zwierząt.

MZD zauważa, że częściowe ograniczenie koszenia trawy wiążę się również ze zredukowaniem częstotliwości używania kos spalinowych, co stanowi dodatkowy atut w ochronie środowiska, wynikający z mniejszym zużyciem paliwa oraz ograniczoną emisją zanieczyszczeń i hałasu.

- Istotną korzyścią rzadszego koszenia trawy powinien być także  wzrost bioróżnorodności, która w przestrzeni miejskiej bywa mocno ograniczona – dodają urzędnicy.

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

9
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-06-30 12:39:51
poCieszny: I to jest dobre info :)
2022-06-30 12:45:38
MILANELLO: No i super W Skoczowie tną, koszą jak opętani Przykład Parku na Górnym Borze a dokładniej (lasek) Po jakiego czorta kosić trawę i rośliny w lasku!? Gdzie ekolodzy!!!
2022-06-30 12:48:03
Bugs: Ale to nie ekologia, a oszczędności - trzeba jakoś na te urzędnicze nagrody na koniec roku "zapracować".
2022-06-30 14:59:15
PUT-IN-ONE: hmm jak to jest, że jak człowiek nie wykosi swojej działki to dostaje pismo urzednicze. Jak gmina nie wykosi to mówią, ze dbaja o ekologie, retencje, chcą zużywać mniej benzyny itp. Trawa po pas więc dobra rada: kosa w dłoń i robić, a nie na aerobiki chodzić.
2022-06-30 16:36:54
góry: w Skoczowie na Górnym Borze między blokami też by mogli zostawić trawniki w spokoju a nie ciągle to kosić, już tego zielonego wiele nie zostało z lat 80-90 przed każdym blokiem parkingi i drogi, i zakaz koszenia w weekendy wszędzie bez wyjątku.
2022-06-30 20:32:18
Ogrodzona: putin - mącisz, już od dawna nie ma obowiązku wykaszania działek, a jeśli rzeczywiście dostajesz takie pisma to możesz je od razu do kosza wrzucić
2022-06-30 20:45:44
Lau15: Ekologia ? Kosić trawy nie można, ale myć ulice Głęboką wodą i szczotami to już można ? Mycie przystanków od daszku po ziemie tez jest ekologiczne ? Bo jakby nie wystarczyło wytrzeć tylko ławki jeśli jest brudna. Czemu brzeg Wisły w Ustroniu może być zadbany, można usiąść na kocu, a brzeg Olzy jest tak zarośnięty, ze nie można przejść ? Ekologia jest tylko dobrą wymówka.
2022-07-01 05:36:54
joooon: Jak mają teraz czas to na Pastwiskach ronda trzeba machnąć, zanim jakieś dziecko trafi pod koła.
2022-07-01 13:28:23
Życzliwy: Czy nieodchwaszczanie zieleńców i przycinanie żywopłotów też jest zamierzone? Dziury w ulicach i też są elementem jakiegoś genialnego planu? W 99-ciu procentach mieszkańcy Cieszyna mają w swoich ogrodach skoszoną trawę (stosownie do pogody). Rozumiem, że to jakaś ciemnota jest? To co robią władze miasta to zwykłe dorabianie ideologii do własnego lenistwa!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: