Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Cieszynie

W piątek (29.11.2019) na cieszyńskim rynku odbywał się „cichy strajk”. Młodzież, działająca w ramach „Młodzieżowego strajku klimatycznego” pikietuje na rynku, wyjaśniając wszystkim zainteresowanym, dlaczego zainteresowanie zmianami klimatycznymi i ekologią jest tak ważne, zarówno dla nas, jak i dla przyszłych pokoleń.

- Jesteśmy MSK Cieszyn, czyli Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, oddział w Cieszynie. Główny oddział znajduje się w Warszawie. Jesteśmy dosyć młodą inicjatywą w regionie, bo jest to drugi strajk. Nie strajkujemy przeciwko czemuś. Chcemy tylko zwrócić na siebie uwagę, żeby rząd i ludzie, którzy są u władzy i mają jakiś wpływ, wiedzieli, że nie jest nam to obojętne, że chcemy jakichś zmian, że chcemy, żeby problem został potraktowany poważnie – mówili uczestnicy strajku w rozmowie z portalem ox.pl.

Jednocześnie młodzież podkreślała, jak ważne jest podejmowanie odpowiednich działań. Nawet jeżeli my mielibyśmy nie odczuć zgubnych skutków zmian klimatu, z pewnością odczują je przyszłe pokolenia. Zmiany aktualnie nie są jeszcze aż tak widoczne, mimo że październik był najgorętszym październikiem w historii. Zgodnie z badaniami, takie sytuacje mają się powtarzać. Lata będą coraz bardziej gorące – będą gorące lata i lodowate zimy. Stracimy nad tym kontrolę i nie będziemy mieli na to już żadnego wpływu, jeżeli do 2030 nie zmienimy gospodarki i nie zmniejszymy emisji tak, aby temperatura podniosła się maksymalnie o 1,5 stopnia. Jeżeli przekroczymy ten próg, już nie będziemy mogli wrócić i w 2050 będą takie zmiany na Ziemi, że funkcjonowanie będzie bardzo trudne, a później nawet niemożliwe. Nie walczymy teraz nawet dla siebie, ale dla przyszłych pokoleń, bo prawdopodobnie jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może coś zmienić – wyjaśniała młodzież.

Oprócz chęci zwrócenia uwagi na sam problem młodzież ma również określone postulaty. Zalicza się do nich między innymi wprowadzenie stanu kryzysu klimatycznego; prowadzenie polityki klimatycznej, zgodnej z aktualnym stanowiskiem nauki; nauczania o klimacie i jego zmianach na wszystkich szczeblach edukacji; zainteresowanie mediów problemem i podjęcie przez nie działań, mających na celu uświadomienie społeczeństwa; powołania ogólnopolskiej Rady Klimatycznej oraz wprowadzenie reformy gospodarki, w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-11-29 17:04:54
tom lem: ... a co ciekawe, ten strajk odbywa się pod patronatem urzędu miasta, dokładnie jednego z zastępców pani burmistrz, która nie zgadzając się z protestującymi zafunduje mieszkańcom "świeże" 13-metrowe drzewko na święta. Pewnie sama wydała decyzję o wycięciu a czy odpłatnie, dowiemy się gdy sama weźmie udział w wiosennym proteście;-).
2019-11-30 09:58:24
markuez: Po co to komentować skoro niewygodne komentarze są usuwane...!?
2019-11-30 10:06:39
kkrol2: Pozdrawiam!Byłem okazyjnie w Cieszynie ,akurat był strajk klimatyczny,uśmiałem się widząc ,później jak strajkujący "pykają papierosy , takie no normalne i ekologiczne,w tym parku przed pkp u góry,tego smogu nie widzieli ani oni ,ani nikt(a może widzieli) ,klimat był ok.,już nie wspomnę co było też powodem do wesołości przez pykanie.
2019-11-30 10:45:58
kkrol2: Chciałbym się wytłumaczyć!Bardzo lubię Cieszyn,nigdy poza tym dniem nie widziałem problemu,urzędnicy są wspaniali,młodzież i dorośli perfekcyjni,doradztwo doskonałe,studenci i nauczyciele do pozazdroszczenia.Kultura na najwyższym poziomie,a teatr to coś wspaniałego,a wspomnę jeszcze o bibliotece miejskiej,tak trzymać,Pozdrowienia!
2019-12-01 15:45:20
: palenie papierosów jest obyczajem wprowadzonym, kultywowanym i masowo uprawianym przez d o r o s ł y c h, w dodatku z uwagi na kolosalne zyski z a l e g a l i z o w a n y m, rozpowszechnianym i wspieranym przez p a ń s t w o - to po pierwsze, po drugi jest to obyczaj bez wątpienia zły i godny krytyki tak w stosunku do dorosłych, jak i młodzieży - jednak wyciąganie z tego, że młodzi też zaczynają palić wniosku, że ich walka o klimat może być również krytykowana czy wręcz wyśmiewana jest po prostu i d i o t y c z n e
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: